מי מאיתנו לא שמע או השמיע משפטים כאלה או דומים להם?
אז מה זה בכלל אותנטיות או להיות אותנטי והאם אנחנו מבלבלים אותה הפרשנות שלנו?
להיות אותנטית זה אומר שאני כנה עם עצמי לגבי רגשות, מחשבות, תחושות והתנהגות שלי.. והדגש כאן הוא על שלי בלבד. המושג הזה קשור רק ביחס לעצמנו.

הרבה אנשים חושבים שאם הם אומרים את מה שהם חושבים על האחר, זה אומר שהם אותנטיים. בעצם אנחנו יכולים להיות אותנטיים אך ורק בכל מה שקשור אלינו, באופן שבו אנו מביאים את הדברים. ברגע שאנחנו אומרים לאחר משהו עליו זה לא אותנטיות.. זו פרשנות, וזה הבדל גדול מאוד.

כשאני עובדת עם לקוחות שאומרים לי משפטים כמו אלה שלמעלה, אני שואלת אותם למה חשוב להם להגיד למי שמולם מה הם חושבים עליו והתשובה שאני מקבלת הרבה פעמים היא : "כי זו האמת.. והוא צריך לדעת מזה!"
"האמת שלי מי?" אני שואלת,
הם חושבים לרגע ועונים: "זו האמת שלי, ככה אני חושב/ת" . מחשבות הן לא בהכרח האמת. מחשבות הן הפרשנות שלנו למצב או אדם מסוים. הן אולי אותנטיות עבור מי שחושב אותן אבל עבור האחר, לא בהכרח.

על אף הרצון הטוב שלנו "להגיד את האמת" שלנו כדי לעזור למי שמולנו, שיח כזה הרבה פעמים מעכיר משהו ביחסים כי מאחורי אמירה כזו, מסתתרת אמירה אחרת " אני יודע יותר טוב ממך על עצמך" וזה נקרא יהירות. אנחנו משתמשים במילים "אמת" או "מציאות אמיתית" כשאנחנו בעצם מתכוונים להגיד: זו האמת שלנו או המציאות שלי.

חומר למחשבה...

לתגובות                                                      
מיטל בר- סודות הדימוי העצמי
[email protected]
גם בפייסבוק
052-6603095