הליך זה הוא חדשני, ומאפשר להיפטר מעודפי השומן באזורים בעייתים ללא ניתוח או תהליך פולשני אחר ולמעשה ללא זמן החלמה כך שניתן מיד לאחר הטיפול לחזור לפעילות רגילה.

תאי השומן התת־עוריים רגישים יותר לקור מכל רקמה אחרת בגוף. "תאי השומן נוטים להתפרק כשהם נחשפים לקור עז", אומר ד"ר רונן גלזינגר, מומחה לכירורגיה פלסטית. "לכן הם נהרסים בקלות תחת קור המופעל באופן הדרגתי וסלקטיבי, בעוד שהרקמות האחרות - כלי דם, עור, עצבים ושרירים - שאינן מגיבות לקירור באותה מידה, לא ייפגעו". תופעה זו התגלתה באקראי על ידי שני רופאי ילדים בארה"ב שמו לב לכך שילדים הנוהגים ללקק שלגוני קרח, מאבדים מסה שומנית מסביב לפה ובלחיים, ההשערה היתה שהקור הוא הפוגע בתאים השומניים. בעקבות ההשערה הזו המחקר יצא לדרך ובסופו הופיעו מכשירי הקפאת השומן.

במהלך הטיפול מחברים בעזרת וואקום 2 ידיות אל האזור הנבחר. הטמפרטורה יורדת בהדרגתיות, וכתוצאה מכך נפגעת שכבת השומן המצויה תחת העור ובהמשך מתפרקת. השומן מופרש מהגוף בתהליך טבעי, באמצעות מערכות הלימפה והדם, במשך כ- 3 חודשים.

 הטיפול אינו מכאיב, אינו פולשני, ואין צורך באילחוש או הרדמה. משך הטיפול כשעה, בזמן הטיפול ניתן לקרוא , לראות טלוויזיה ואפילו לישון. בתום הטיפול ניתן לחזור לשגרה. בשבועות הראשונים לאחר הטיפול תיתכן רגישות או חוסר נוחות באזור המטופל, תחושות אלו חולפות.

המחקרים ונתוני החברות המייצרות את המכשירים מראים כי לאחר הטיפול ניתן לראות צמצום היקפים של 1.5־2 ס"מ. לאחר כ- 90 יום ניתן לראות שינוי בהיקף של עד 4.5 ס"מ באזור המטופל.  הטיפול מתאים לאנשים עם מצבורי שומן תת־עורי לא גדולים שהם מחוץ לפרופורציה של הגוף.

הטיפול מתאים לאזורים שונים כמו בטן, גב עליון ותחתון (מה שיוצא מעל קו החזיה ומתחתיה), מותניים, ירכיים חיצוניות ופנימיות (בתנאי שהעודף הוא שומן ולא עור), ובזרועות. באזורים אלו נשאר שומן אצל חלק מהאנשים, גם לאחר שירדו במשקל והם עושים פעילות גופנית. הטיפול אינו מיועד להסרת עודפי שומן גדולים ואינו מיועד לאנשים בעודף משקל רב.

 

על הכותב

ד"ר רונן גלזינגר הוא מנתח פלסטי מומחה בכירורגיה פלסטית וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית.