אם עברתם ליד שעריה השונים של אוניברסיטת בן גוריון בשבוע האחרון, בוודאי לא יכולתם שלא להבחין בעשרות הכיתובים על המדרכות, בהם רשום התאריך ה-10.1.17. במשך שבוע הסטודנטים הביעו התעניינות וסקרנות רבה בקמפיין המסתורי ובמה שעומד מאחוריו בקבוצות הפייסבוק השונות, ורק מעטים הצליחו לפענח את החידה.   


מי שכבר נסע בהסעות החינמיות למרכז הקניות "מול7" או למתחם "ישפרו פלאנט", בטח כבר הספיק לשמוע על תומר לוי (26), שעומד מאחורי הרעיון, התכנון וההפעלה של אותם מיזמים מבורכים. אלא שמה שאתם לא יודעים הוא שתומר לוי יוצא בשבוע הבא, ב-10.1.17, בהופעת בכורה לדיסק הראשון שלו בחלוץ 33, וכן, הוא גם זה שעומד מאחורי קמפיין הכיתובים על המדרכות. ולא, לא מדובר במעשה ונדליזם- "זה גיר, לא ספריי. הכל בסדר".


היכולת להפוך תחושות ומחשבות לשירים התחילה להתפתח אצל תומר מאז שהיה בן 16, כשבזמן הצבא והטיול הגדול הוא הקדיש לכך זמן לא מבוטל. את הסינגל הראשון שלו, "הרגלים", שכבר התנגן ברדיו מספר פעמים, הוא כתב כשהיה בן 17. "כבר ממש רציתי לעשות משהו עם השירים שכתבתי" הוא מספר.

אז הוא עשה. לפני כשנה וחצי עבר תומר משוהם שבמרכז הארץ הישר אל בירת הנגב, בה פגש את המפיק המוזיקלי שלו, בן שופן, יוצא תכנית הריאליטי "אקס פקטור". יחד עם שופן, החל תומר להקליט את השירים שכתב והלחין משחר ההיסטוריה, וכעת הוא יוצא במופע ראשון עם אותם שירים מקוריים שהספיק להקליט ועם עוד שלל קאברים מיוחדים. "אני כותב הרבה שירים על הרצון בשינוי, שירי אהבה, שירים מצחיקים, שירים עם מסרים חבויים בנושאים כמו מלחמה באלימות, מלחמה בגזענות ולגליזציה של קנאביס".


אתה מאמין שהמסרים בשירים שלך יכולים באמת להשפיע ולשנות?

"תראי, את כל הכסף שאני חסכתי משירות הקבע שלי אני משקיע במוזיקה ומדובר על עשרות אלפי שקלים- ולא סתם. אני באמת מאמין שאני הלכתי פה על מעין סטארטאפ- לשנות בעזרת המוזיקה. כשאת שומעת שיר בפלייליסט שלך הרבה פעמים אז, במודע או לא במודע, המסרים נכנסים לך לראש. אני גם משתדל לכתוב מסרים חיוביים ואופטימיים, כמו זה שאסור לוותר ושאפשר לחיות פה אחרת. אני מאמין שגם את הפעילות החברתית שלי אני אצליח למנף בעזרת המוזיקה".

אתה אומר שעד עכשיו השקעת הרבה מאוד כסף על הקריירה המוזיקלית. למה לא ללכת לקיצורי דרך כמו תכניות ריאליטי?

"האמת היא שפנו אליי מ"דה ווייס", אבל אני קודם כל חושב שהקול שלי הוא לא מתאים לתכניות האלה. אבל הסיבה העיקרית שאני סירבתי היא בגלל שלדעתי הכל בתכניות האלה מאוד מסחרי. אני מאמין שברגע שאתה עולה בצורה כזו מהירה, זה כנראה גם ידעך מהר מאוד. אני עובד בצורה מאוד מסודרת- מקליט שירים ורק אז יוצא להופעה. אני עובד מאוד קשה ואני מאמין שמי שעובד קשה בסוף מצליח. אני מקווה שבתור אמן שאני אצליח בתור אמן לא רק לדבר על הנושאים החברתיים, אלא גם תוך כדי לבצע דברים".

בהופעה המדוברת יארח תומר זמרת באר שבעית מוכשרת לא פחות, מור ממן, ומלבדה יעלה על הבמה גם ההרכב שהוא גיבש בחודשים האחרונים. על הגיטרה החשמלית ינגן המפיק המוזיקלי שלו, בן שופן, על התופים דניאל אדה, והפתעת ההרכב- הבסיסט, חיים כצמן, שהיה עד לפני שנה המתרגל של תומר באחד הקורסים ואף הכשיל אותו בשתי עבודות! "למרות הכל שמרנו על קשר, נהיינו חברים ואז פניתי אליו ושאלתי אותו אם הוא רוצה להצטרף להופעה".

אתה יליד המרכז אבל בחרת להתחיל את הקריירה המוזיקלית שלך דווקא בבאר שבע. מה הסיבה לזה?

"אני מאוד קשור לעיר הזאת. אני לומד פה כבר שנתיים, אני בקשר עם הרבה גורמים פה ואני קצת מרגיש שזה הבית שלי. יש פה חממה מאוד כיפית. אני לא מקבל את הטענה שחייב לחיות בתל אביב כדי להצליח. גם מבחינת ההזדמנויות שיש בעיר, אני מרגיש שיש לאן לצמוח, בניגוד לתל אביב, שיש בה תחושה שהכל כבר "תפוס". כל אחד יכול לבוא לכאן עם הייחודיות שלו, ואני חושב שבגלל שאני מתעסק הרבה בפן החברתי בעיר אז יש לי ממנה גב. הקהל פה מחבק".

מה היעדים הבאים שלך במוזיקה?

"ייצא לי סינגל ראשון לפני חודשיים והקליפ שלו ייצא מיד אחרי ההופעה. זה הולך להיות קליפ ראשון מסוגו בארץ, שינגיש מוזיקה לחירשים וכבדי שמיעה בשפת סימנים. הרעיון הוא להעלות את המודעות להנגשת תכנים לכבדי שמיעה וחירשים בטלוויזיה ובאינטרנט. מה שקורה כיום במדינת ישראל זה שיש מאות אלפי חירשים וכבדי שמיעה שמתייחסים אליהם כמו אל אזרחים סוג ב'. צריך להבין שכתוביות זאת לא השפה של החירשים, שפת הסימנים זאת השפה הטבעית שלהם וצריך לדעת לכבד את זה. כדי להעלות את המודעות לנושא פניתי ללא מעט סלבריטאים שיופיעו בקליפ- אסף גרניט, טל פרידמן, גדי וילצ'רסקי, יהודה ברקן, אורי ששון, אריק זאבי, נטע ריבקין, ליהיא לפיד, רז ועמית מ'המירוץ למיליון' ועוד רבים וטובים. אני גם בקשר עם הרבה ארגונים ועמותות נגישות בארץ ועם אנשים שעוסקים בנושא בכנסת. אני רוצה בסופו של דבר שבעקבות העלאת המודעות נקדם חקיקה בנושא הנגישות".


תומר לוי בהופעת בכורה, ה-10.01.17, החלוץ 33, פתיחת דלתות בשעה 20:00, הסעות חינם ממרכז מורים החל מ-19:30!

לינק לאירוע בפייסבוק- https://www.facebook.com/events/1286240108100585/