לאחרונה התבשרה קבוצת "אנסמבל עיט", מבית היוצר של תאטרון הפרינג', בבשורה חגיגית, לפיה היא התקבלה להציג את המחזה "Bפולארי" בפסטיבל BRM בהודו, שכיום נחשב אחד הפסטיבלים הבינלאומיים הכי גדולים בעולם. "הם מאוד התלהבו מאיתנו ומזה שאנחנו מישראל" סיפרה אנה בחן, המפיקה של הקבוצה. "אנחנו מנסים להתקבל כבר שלוש שנים והשנה זה הצליח. הבעיה היא שמהפסטיבל לא משלמים הרבה, אלא שהם משלמים מעין שכר אמנים. גם משרד החוץ ומשרד התרבות מממנים עוד חלק קטן אבל בעצם רוב ההוצאות הן על הקבוצה".

בשל הקושי לממן את ההוצאות הכרוכות בהשתתפות בפסטיבל, החליטה הקבוצה לפתוח הד-סטארט לטובת גיוס כספים למטרה זו. שחקני הקבוצה ושאר העוסקים במלאכה, רואים בהשתתפות בפסטיבל כדרך שבאמצעותה הם מייצגים את העיר, ממנה הם מקבלים תמיכה לאורך כל השנה. "אנחנו קודם כל באים לייצג את באר שבע, אחר-כך את הקבוצה ואת ישראל. זה לא מובן מאליו שפסטיבל מזמין קבוצה מישראל לשחק בו לאור המצב הנוכחי בעולם".

מלבד התמיכה והאהבה שהיא מקבלת מהעירייה ומתושבי העיר, זכתה הקבוצה לחיזוק משמעותי ומפתיעה מהכוכבת העולה של העיר- קבוצת הפועל באר שבע! "יצרנו קשר עם אביתר אילוז והעברנו לו מעין תסריט כזה בשביל השחקנים. כשהגענו הם כולם פשוט ידעו את הטקסט בעל פה! הכי לא צפוי בעולם!". על שיתוף הפעולה בין שחקני כדורגל לשחקני תאטרון סיפרה אנה כי הכדורגלנים "מאוד התחברו. הם היו מדהימים והם הכי זרמו איתנו בעולם".

אנסמבל עיט & שחקני הפועל באר שבע from ayit ensemble on Vimeo.

בשנת 2013, שנתיים לאחר פתיחת תאטרון הפרינג', הוחלט להקים בו קבוצה שתשחק ותופיע יחד, כשהתנאי המרכזי לבחירת השחקנים הוא שכל השחקנים והשחקניות בה יהיו יוצאי בית הספר למשחק "גודמן" שבבאר שבע. "אחת המטרות של הקבוצה היא לעצור את הזליגה של שחקנים שמסיימים 'גודמן' לתל אביב. אנחנו רוצים לתת להם סיבה טובה להישאר בבאר שבע". כיום הקבוצה מונה כשניים-עשרה שחקנים, אליהם מצטרפים גם אנה בחן והבמאי והמנהל האמנותי, יואב מיכאלי.

B"פולארי" היא יצירה חזותית בבימויו של יואב מיכאלי ובהשראת "רשימותיו של מטורף" מאת הסופר והמחזאי גוגול. היצירה מביאה לבמה את סיפורו של פקיד אפור, המתאהב בבתו של המנהל שלו, אהבה ההופכת לאובססיה ומציתה את מחלת הנפש הדו-קוטבית החבויה בו. מעבר לסיפור האהבה, שמשמש כמסגרת לעלילה, היצירה עוסקת למעשה בהשפעת העולם המודרני על נפשו של האדם ועל הגבול ההולך ומיטשטש בין שפיות לשיגעון. ההצגה כולה היא ללא מילים, אך קשה להבחין בחסרונן, בזכות שלל וידאו ארטים וקליפים, שמתארים מאוד בבירור את האווירה של כל סצנה.


בימים בהם גוברות הקריאות נגד ישראל ותנועות ה-BDS בחו"ל רק הולכות ותופסות תאוצה ומגדילות את מעגל התמיכה שלהן, חשוב לראות איך אנחנו, מביתנו הקט אי שם בבאר שבע, יכולים לסייע למאבק על טיהור שמנו. ומאחר והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות אמנות, שכמו בהצגה "Bפולארי", מצליחה לדבר לליבם של אנשים גם בלי מילים, זה הזמן לפתוח את הלב (והכיס) ולעזור לקבוצת התאטרון הבאר שבעית להביא לנו כבוד!

לתרומה לאנסמבל עיט לחצו כאן. (https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=21916)