בשבוע שעבר התקיים אירוע היסטורי בו לראשונה התכנסו מנכ"לים ויו"ר של עמותות וארגונים חברתיים מהנגב על מנת לחבור להתארגנות האזרחית הראשונה מסוגה בישראל. מטרת ההתארגנות היא לאפשר לעמותות וארגוני מגזר שלישי לרכז עוצמה משותפת, להשפיע על מדיניות ולהוות כר פורה לשיתופי פעולה אזוריים שיניבו ויאפשרו הובלת מהלכים משותפים".

ניתאי שרייבר. באדיבות מועצת הנגב

אירוע ההשקה, בהובלת נעמה ספיר, רכזת התארגנות המגזר שלישי בנגב - יוזמה משותפת של מועצת הנגב ומנהיגות אזרחית, ארגון הגג של המגזר השלישי בישראל, התקיים במרכז מנדל למנהיגות בבאר שבע, אליו הגיעו, כאמור 80 מנכ"לים, יו"ר ונציגי ארגוני מגזר שלישי. במהלך המפגש דנו המשתתפים בכיווני הפעולה האפשריים של ההתארגנות ובתפקיד המגזר השלישי בנגב כגוף משפיע על סוגיות אזוריות ומגזריות ובפיתוח רשת מקומית משפיעה של ארגוני הנגב.

במהלך הכנס התקיימו גם קבוצות דיון של המשתתפים, בהן עלה כנושא מרכזי הצורך בהעמקת ההיכרות בין הארגונים החברתיים בנגב כבסיס ליצירת שיתופי הפעולה. כמו כן במפגש הוגדרו כיווני הפעולה של ההתארגנות ותפקידו של המגזר השלישי בנגב כמנוע צמיחה ושגשוג אזורי.

יוהן אטלן, מנכ"ל מועצת הנגב סיפר למשתתפים על ההצלחה של מאבק הבריאות שהובילה המועצה יחד עם שותפים רבים וציין כי "גם ההתארגנות הזו היא פרי משמעותי שמובילה מועצת הנגב יחד עם מנהיגות אזרחית ובתמיכת קרן גנדיר ומכון אלכא למנהיגות וממשל בג'וינט ישראל. לתפיסתנו הכוח להובלת שינוי משמעותי באזור טמון בשיתופי הפעולה של הכוחות הפועלים בנגב. אנו צופים שההתארגנות הזו תאפשר לעמותות ולארגוניים חברתיים לחבור יחד ולהוות קבוצת כוח שתקדם אג'נדות חברתיות משותפות". 

 

בין המשתתפים נכחו גם: אריאל דלומי, מנכ"ל שותף באג'יק מכון הנגב, בלה אלכסנדרוב, מנכ"לית תור המדבר, סולטאן אבו עובייד, מנהל סניף שתיל בנגב, ניבה ראם, מנכ"לית קולות בנגב, בלהה גבעון, מנכ"לית נגב בר קיימא וליזה ניקולאיצ'וק, מנכ"לית עמותת מסל"ן.