אדוארד טופצ'אן, מנצח (ארמניה)

אסי מתתיאס, כינור

בטהובן:  קוריאולן, פתיחה,  אופ' 62

בטהובן: קונצ'רטו לכינור ברה מז'ור, אופ' 61

בטהובן:  סימפוניה מס' 2 ברה מז'ור, אופ' 36

מוצ"ש 4 בפברואר 2017 בשעה 20:30

יום שני 6 בפברואר 2017  בשעה 20:30

במשכן לאמנויות הבמה באר-שבע

מחיר כרטיס: 150 ₪

מחיר כרטיס לאזרח ותיק: 120 ₪

מחיר כרטיס סטודנט: 60 ₪

לחיילים/ות הכניסה ללא תשלום על בסיס מקום פנוי

ביום שני בשעה 19:00 תתקיים הרצאת מבוא מרתקת מאת המבקר וחוקר המוסיקה יוסי שיפמן:

"צעדים ראשונים בעולם הסימפוניה". הכניסה בתשלום סמלי. מומלץ בחום לכל חובבי המוסיקה!

 

הקונצרט הרביעי בסדרה הקלאסית של הסינפונייטה הישראלית באר שבע יתמקד ביצירותיו של לודוויג ואן בטהובן בניצוחו של מאסטרו אדוארד טופצ'אן.  הקונצרט יפתח ביצירה "קוריאולן", שנכתבה כמוסיקה עבור מחזה שכתב היינריך ואן קולין על ראשית ימיה של הרפובליקה הרומית.

לאחר מכן, יבוצע הקונצ'רטו לכינור ותזמורת ברה מז'ור. היצירה הולחנה בעקבות פנייתו של הכנר פרנץ קלמנט שביקש מבטהובן להלחין עבורו קונצ'רטו. המלחין סיים את היצירה יומיים בלבד לפני תאריך הבכורה והכנר נאלץ לבצע אותה מבלי שתרגל כלל את התווים לפני כן, היצירה לא התקבלה היטב על ידי  הקהל בביצוע הראשון, וזה לא צריך להפתיע נוכח נגינה ללא חזרות של יצירה קשה ומורכבת. זאת הסיבה שהיצירה המתינה עוד כ-38 שנים עד שבשנת 1844 ביצע אותה הכנר המהולל יוזף יואכים שהעלה אותה למקומה הראוי והצליח להביא קהל רב להכיר בקונצ'רטו החשוב הראשון הזה לכינור בממדים סימפוניים. הסינפונייטה גאה לארח (שוב) על במתה את הכנר הישראלי הצעיר והמוכשר, אסי מתתיאס, שיבצע את היצירה המאתגרת, שנחשבת לאחת מהיפות והשלמות שנכתבו לכינור ולתזמורת.

עוד בקונצרט: סימפוניה מס' 2 ברה מז'ור.  סימפוניה זו חוברה בשנת 1802, בהיות בטהובן בן 32. בתקופה זו שהה כבר עשר שנים בווינה, וזכה לתואר "הפסנתרן הגדול ביותר בדורו", ואף נודע כמלחין בעל תעוזה ומקוריות בלתי רגילות. אך הדיכאון והסבל בשל בעיית השמיעה החריפה ממנה סבל, כמעט הכניעו אותו בתקופה זו. זוהי הסימפוניה "המבוגרת" הראשונה של בטהובן. אמנם היא מלאת חיים ושמחה, אך אין זו שמחה תמימה, היא נובעת מהמרץ העל-אנושי המאפיין את כל המוסיקה של בטהובן וניכרת בה מידה של מרירות.

על הקונצרט ינצח מאסטרו אדוארד טופצ'אן, שהחל את דרכו בלימודי כינור בקונסרבטוריון בארמניה. את קריירת הניצוח שלו החל בשנת 1991 כאשר הקים את התזמורת הסרנדה הקאמרית. בשנת 2000 שיתף פעולה עם הפילהרמונית של ארמניה ומונה למנהלה המוסיקלי ולמנצח הראשי של התזמורת. בשנת 2007 זכה באות הארמני להצטיינות יתרה בתחום האמנות, בשנת 2011 זכה במדליית הוקרה ממשרד התרבות הארמני. 

הכנר אסי מתתיאס החל את לימודי הכינור בגיל שש וערך את הופעת הבכורה שלו עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית כבר כשהיה בן ארבע עשרה. מאז הופיע עם התזמורת המובילות בארץ ובאירופה. כמו כן, מרבה לנגן בהרכבים קאמריים ופסטיבלים רבים והופיע מעל הבמות המרכזיות בעולם המוזיקה.