הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה דרום שבמינהל התכנון, בראשות דוד לפלר הפקידה תכנית מתאר חדשה לעיר באר שבע, שתחליף את זו הוותיקה שאושרה ב-1970. התוכנית נערכה ביוזמת מנהל התכנון, בשיתוף עיריית באר שבע וגובשה בליווי ועדת היגוי בינמשרדית על ידי משרד מן-שנער אדריכלים.  

מה כוללת התוכנית?

תוכנית המתאר החדשה כוללת תוספת של כ- 13,100 יחידות דיור, כזו שתאפשר מענה להיקף אוכלוסייה של 340,000 נפש עד שנת 2030. היחידות למגורים יבנו באזורים שונים בעיר בדגש על התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות. "מרכיב מרכזי בתוכנית הינו צמצום הפערים בין השכונות הוותיקות לחדשות ע"י התחדשות עירונית ויצירת רצף בנוי בין השכונות, במקום אוסף של שכונות שאינן מחוברות ביניהן". מסביר אהוד יוסטמן מנהל אגף בכיר לתכנון מקומי במינהל התכנון. "הבנייה החדשה בשכונות הוותיקות תיצור הזדמנות לשיפור איכות מלאי הדיור העירוני וגיוונו, ולהתחדשות המרחב הציבורי".


תוכנית המתאר החדשה רואה את ליבת העיר והשדרות הראשיות כמוקד לשימושים מעורבים של מגורים מסחר ותעסוקה. מרבית שטחי המסחר והמשרדים ירוכזו במרכז העיר זאת במטרה לקדם פיתוח אזורי תעסוקה נגישים לתושבי העיר, ולא כאלה המנותקים ממוקדי הנגישות של התושבים.

על פי תוכנית המתאר, אזור ה"מרכז האזרחי" יהפוך למרכז העסקים הראשי של מטרופולין באר שבע ויהווה אזור מעורב של מגורים, מסחר, משרדים, מוסדות ציבור, תרבות וחינוך, מלונאות ופנאי. הניידות באזור תסתמך על מערך תחבורה ציבורית משוכללת שתכלול בין היתר גם רכבת ארצית, רכבת קלה, לצד שבילי אופניים והולכי רגל.

בין היתר, תוכנית המתאר רואה ב'שדרות רגר' כשדרה המרכזית של העיר החוצה את באר שבע מהכניסה מצפון ועד העיר העתיקה מדרום, זאת לאור מיקומה לצד מוסדות הציבור, עיריית באר שבע, אוניברסיטת בן גוריון, בית החולים סורוקה, המשכן לאומנויות הבמה ועוד. לפי התוכנית, הניידות בשדרות רגר תתבצע בעזרת מערך הסעת המונים, תוך דגש על עיבוי והתחדשות עירונית בבנייני המגורים לאורך השדרה.

בית חולים חדש במבואה הדרומית לעיר

חלק מייעודי התוכנית הוא מתן מענה לצורך העז של תושבי באר שבע והדרום במרכז רפואי חדש בשל העומס על בית החולים סורוקה. התוכנית מייעדת הקמת בית חולים ציבורי חדש בסמוך לכביש 25 ו-30, כזה שיהיה נגיש לא רק לתושבי באר שבע אלא גם ליישובים הסמוכים. בית החולים יוקם כחלק מאזור תעסוקה ייחודי לרפואה ומחקר רפואי בו יוקמו בין היתר פארמטק, מעבדות מחקר ושירותים תומכי בריאות ורפואה.

תרבות ושימור ההיסטוריה

התכנית שומרת על  נכסי המורשת האדריכלית המודרנית והמרקם ההיסטורי של העיר העתיקה לצד פיתוח האזור המשלב שימושים- מסחר, מגורים, תיירות ותרבות. בנוסף מציעה תוכנית המתאר הרחבה של ציר המוזיאונים הקיים בעיר העתיקה, המתחיל בתל באר-שבע המקראי, עובר דרך פארק נחל באר שבע והעיר העות'מאנית-מנדטורית ומסתיים באדריכלות המודרנית בשכונה ה'.

תוכנית המתאר לשנת 2030 שואפת לשנות את פניה של בירת הנגב ולהפוך אותה למטרופולין עתידית שתאפשר מענה לצרכים השונים של התושבים בכלל תחומי החיים - מגורים, חינוך, בריאות, תעסוקה, בילוי ופנאי, וכזו שתמשוך אליה מאות אלפי תושבים מרחבי הארץ שמחפשים איכות חיים טובה יותר.