-

באר שבע הפכה בשנים האחרונות לבירת הנדל"ן של הנגב, עם עשרות פרוייקטים ואלפי יחידות דיור שנבנו ועוד יבנו בעיר בשנים הקרובות. באר שבע הופכת למבוקשת למגורים בקרב תושבים ברחבי הארץ, ומתחרה על הביקוש למגורים יחד עם ערים גדולות אחרות כמו תל אביב, ירושלים וחיפה.

מכון גיאוקרטוגרפיה בחן את רמת הביקושים למגורים בקרב רוכשי דירות ב-14 הערים הגדולות בישראל במהלך השנה האחרונה. הבדיקה כללה הצלבת ניתוח עסקות נדל"ן יחד עם תוצאות סקרים טלפונים שבוצעו בקרב כ-1,200 משתתפים. בנוסף נבדקו מספר התחלות הבנייה ביחס לרמת הביקוש של דירות בעיר כדי להבחין האם הביקוש גבוה מההיצע או להיפך.

על פי נתונים שנאספו על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה, העיר המבוקשת ביותר למגורים בישראל היא ירושלים, עם כ-8,200 בתי אב המעוניינים לרכוש דירה בעיר. במקום השני הגיעה העיר תל אביב עם כ-5,200 בתי אב, במקום השלישי חיפה עם כ-4,900 בתי אב, ובמקום הרביעי הגיעה באר שבע עם 4,100 בתי אב המעוניינים לרכוש דירה בעיר.

-

פער בין היצע לביקוש לדירות בבאר שבע

באוקטובר 2015 נחתמו הסכמי הגג במטרה להקים כ-20 אלף יחידות דיור בבאר שבע עד שנת 2020, רובן במסגרת פרויקט מחיר למשתכן, על מנת לאפשר לרוכשים פונטציאליים לקנות דירה. אלא שבפועל, עדיין קיים פער בין מספר התחלות הבנייה לבין הביקוש הגבוה למגורים בעיר באר שבע. לפי נתוני הסקירה של גיאוקרטוגרפיה, בזמן שכ-4,100 בתי אב ממתינים לרכוש דירה בעיר באר שבע, רק כ-1,500 התחלות בנייה היו בעיר בשנה האחרונה. זו תופעה שמתרחשת גם בערים אחרות בארץ כמו ראשון לציון, פתח תקווה, חולון, תל אביב, ירושלים ועוד.

רינה דגני, מומחית להיתכנות כלכלית ומנכ"לית גיאוקרטוגרפיה מסבירה כי הפער בין ההיצע לביקוש בבאר שבע צפוי להיפתר בעקבות הסכמי הגג, אך מדגישה כי נדרש לדאוג למוקדי תעסוקה נוספים באזור באר שבע והדרום עבור אלפי התושבים שעתידים לעבור להתגורר בה.

איך זה משפיע על מחירי הדירות?

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין בחנה מסבירה כי רמות הביקושים אל מול ההיצע הנמוך מסבירות באופן מובהק מדוע מחירי הדירות גבוהים "במצב שבו בערים כמו מודיעין, חיפה ואשדוד, היחס בין ההיצע לביקוש עומד על 1 ל-5, כלומר דירה אחת זמינה לכל חמישה מבקשים, או על יחס 1 ל-4, כפי שקורה בירושלים ובראשון לציון, אזי מחירי הדירות בערים אלו יחרגו משמעותית אל מעבר לשווים הריאלי, בהסתמך על כך שהממוצע הארצי עומד על דירה אחת לכל שלושה מבקשים".

סביר להניח כי הצפת שוק הנדל"ן בבאר שבע בדירות חדשות יביא לאיזון מחירי הנדל"ן ואף לירידה במחירים. כעת נראה כי על אף הפער הגבוה בין הביקוש למגורים תושבים עדיין מעדיפים שלא לרכוש דירות, אלא להמתין לירידת מחירים ולהתקררות שוק הנדל"ן.