במסגרת פרויקט ייחודי של המסלול לתכן ולעיצוב המוצר במחלקה להנדסת מכונות ב-  sce המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, שנערך בפארק קרסו למדע, הציגו הסטודנטים תערוכה אינטראקטיבית של צעצועים הנדסיים שנועדו לשמש כאבטיפוס של צעצועים לימודיים ושימושיים לילדים ולפעוטות.

-

הסטודנטים עבדו שבועות רבים על הצעצועים המכניים ההנדסיים המדגימים עקרונות מדעיים בהנחיית צוק טורבוביץ', רכז הקורס ובעזרתם וליווים של המעצבים אילן אלקרט אסף חזן ופרופ' איקו אביטל. בנוסף, בשביל לחקור את קהל היעד הלכו הסטודנטים לגני ילדים, ראיינו אחיינים וילדים של שכנים. המטרה הייתה להבין כיצד משחקים ילדים בצעצועים, מה מעניין אותם, גודל הצעצוע הרצוי והיכולת שלהם להכיל את המוצר.

בין הצעצועים שייצרו הסטודנטים אפשר למצוא כאלה המלמדים מעבר תנועה סיבובית לקווית, המרת אנרגיה פוטנציאלית לקינטית, כוח קפיץ, ואף כאלה המלמדים את עיקרון ברנולי העוסק בכוח עילוי וכאלה העובדים על כוחות הידראוליים.

-

דר' גדליה מזור, ראש המחלקה להנדסת מכונות במכללה, מסר בתגובה: "פרויקט הצעצועים מאפשר לסטודנטים להתנסות בשיטות עבודה של מהנדס בתעשייה – למידת צרכי הלקוח, התאמת המוצר וחשיבה יצירתית. בין היתר הסטודנטים מתנסים בפעילות חברתית בהתאם לערכי המכללה וחלק מהצעצועים אף נתרמים לגני ילדים בבאר שבע".

"הצעצועים לא באים ללמד את הילד אלא גורמים לו להפעיל אותם על ידי עקרונות מדעיים" סיפר צוק טורבוביץ', רכז הקורס. "כך לדוגמא, באחד הצעצועים על הילד להעלות משקולת עם גלגלת ואז לשחרר בגובה הנכון כדי לפרק בית לבנים. המשחק הוא הבדלי הגבהים ועוצמת הפגיעה המדגימים עקרונות של כוחות ואנרגיה פוטנציאלית".

-

לאחר התערוכה חזרו הצעצועים למכללה לצורך הצגתם במסגרת שבוע הנדסת מכונות וכעת כלל הצעצועים מוצגים בפארק קרסו למדע כחלק מתערוכת הצעצועים הקבועה במקום. הילדים המגיעים לסיור בפארק יכולים לשחק ולהתנסות בצעצועים השונים.

"לרוב בלימודים אקדמיים בתחום ההנדסה נדרשים הסטודנטים לתכנן מוצרים הנדסיים בלבד" הסביר טורבוביץ'. "בפרויקט כמו זה האתגר הוא כפול שכן הסטודנטים צריכים להביא בחשבון גם את חווית המשתמש, שבמקרה הזה המשתמש הוא ילד בעל עולם פנימי מורכב".