אמש פורסמו תוצאות ההגרלה ל"מחיר למשתכן", תוכנית הדגל של משרד האוצר בשיתוף משרד הבינוי והשיכון לפיתרון משבר הדיור, באמצעות שיווק דירות במחירים נמוכים ממחיר השוק. 41,856 משקי בית זכאים נרשמו להגרלה, שהם למעלה מ90% מסך הזכאים

-

אמש קיבלו זוגות זכאים הודעת זכייה בהגרלה, 4,039 בני מקום ברחבי הארץ, מתוכם 232 בני מקום מבאר שבע. הגרלת ענק נוספת תיפתח ב15.9 לכ-15 אלף יחידות דיור נוספות, שתאפשר לעוד מאות מתושבי באר שבע לזכות בדירה במסגרת פרויקט "מחיר למשתכן".  חשוב להדגיש שבמידה וההקצאה לא התמלאה ע"י בני המקום בעיר, היא תשמר בהגרלות הבאות רק לבני המקום.

עם סגירת ההגרלה אמר שר האוצר, משה כחלון: "הזוגות הצעירים הוכיחו שהם קבוצת הלחץ החזקה במדינת ישראל. הזוגות שלא זכו בהגרלה הזאת יזכו בהגרלה הבאה של 15,000 דירות נוספות. אנחנו לא נעצור ונציף את השוק בעשרות אלפי דירות מוזלות בכל רחבי הארץ. האמון של הזוגות הצעירים בתכנית מחמם את הלב".

לא כל הנוצץ זהב

קובי מלכה, שזכה בדירה בבאר שבע, נרשם להגרלות מזה שנתיים וסוף סוף זכה, לדבריו "אם לא היה את הפרויקט של מחיר למשתכן לא היינו מגיעים לשום דירה". עם זאת קיימת בעייתיות שכן אלו שזכו לא יודעים באיזו דירה זכו, עשוי להיות כי מדובר בדירה קטנה או בדירה מרווחת עם בעיות תכנוניות. בנוסף לכך, הזוכים מסודרים לפי תור ולכן אלו שבראש התור יזכו בדירות לבחירתם, ואלו בסוף התור יאלצו להיוותר עם מה שנשאר. בינתיים עד היום הזוכים לא קיבלו אף דירה של מחיר למשתכן, ויחלפו עוד מספר שנים עד שיקבלו את הדירה הלכה למעשה.

"גם למי שעוד לא זכה, שלא יתייאש"

שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון: "אני רוצה להגיד גם למי שלא זכה - שלא יתייאש. כי כבר בשבועות הקרובים תיפתח עוד הגרלת ענק ועוד עשרות אלפי זוגות צעירים יזכו בדירה. אנחנו ממשיכים בכל הכוח לדחוף את מחיר למשתכן, לבנות, להגריל, ולהציף את השוק בדירות שאפשר לרכוש במחיר הוגן. כל עוד זה תלוי בי איש לא יגזול עוד את הזכות של זוג צעיר לבית ראשון. המסר חזק וברור – אנחנו לא מתכוונים לוותר. אנחנו נוציא עשרות אלפי זוגות ממעגל הביקושים".

-

עד כה הזכאים לדירות היו מסדרה א', אך בכוונת משרד השיכון לסיים את סדרה א' עד סוף השנה ולהרחיב את ההגרלות גם לסדרה ב' של הזכאים.

"לא רוצים שזוגות צעירים יגיעו לדירה"

השבוע ביטל בג"ץ את חוק מס דירה שלישית, שחייב בעלי דירות במס נוסף על בעלות של יותר מ-3 דירות. הבעייתיות בחוק היא שאותו מס התגלגל בפועל אל שכר הדירה של השוכרים, וכתוצאה מכך הקשה על בעלי הדירות וגם על השוכרים שנאלצו לשלם יותר.

השר כחלון התייחס לביטול חוק מס דירה שלישית ואמר "קבוצות לחץ של לוביסטים ואינטרסנטים לא רוצים שזוגות צעירים יגיעו לדירה. הקבוצות האלו פועלות באמצעות לוביסטים, תקשורת, קבלנים וכל מה שאתם רוצים. להם יש רק מטרה אחת - שאתם לא תצליחו להגיע לדירה ושהם ימשיכו ליהנות מהמחירים הגבוהים."

עוד אמר כחלון: "התוצאות כבר נראות בשטח, אנחנו רואים התייצבות במחירי הדירות, רואים שאין עליה, אנחנו רואים את המנופים בכל רחבי הארץ והזוגות הצעירים מבינים שיש אופציה אחרת ושאפשר לקנות דירה במחיר הוגן".