הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז הדרום בראשות דוד לפלר הפקידה תוכנית חדשה להתחדשות עירונית – הפעם במתחם הרחובות ש"י עגנון וקפריסין שבשכונה ה'.

-

על פי התכנון, יפונה שטח בית הספר הנטוש ע"ש קורצ'אק ובמקומו יבנו 200 יחידות דיור חדשות שימוקמו על שלושה מגדלים בני 16 קומות ובניין נוסף בן שבע קומות. 40 מהדירות יהיו דירות קטנות. הפרויקט החדש ישתרע על שטח של כ-45 דונם ויכלול חנייה תת קרקעית לדיירי הבניין לצד מוסדות חינוך, גני ילדים ומעונות יום לפי צרכי השכונה. התכנית הוגשה על ידי עיריית באר-שבע והוכנה על ידי משרד מרש אדריכלים בע"מ.

שכונה ה' בבאר שבע היא אחת השכונות הוותיקות בעיר. מאז הוקמה בסוף שנות ה-60 של המאה ה-20, גדלו בה אלפים מתושבי העיר, אך כיום היא מורכבת ברובה מאוכלוסייה מבוגרת, כך שבית הספר "קורצ'אק" בו למדו בעבר ילדי השכונה, נסגר לבסוף והפך ליעד מושלם להתחדשות עירונית.


-

בחודש שעבר הופקדה תוכנית המתאר של באר שבע לשנת 2030 המביעה בין היתר תוכנית רחבת טווח להתחדשות עירונית ולפינוי בינוי ברחבי העיר, כשהעיקרון המנחה הוא בנייה בשכונות הוותיקות ויצירת רצף בין השכונות בעיר. לכך ניתן כבר לראות ביטוי בפרויקט פינוי-בינוי הנוכחי בשכונה ה' שנמצא בימים אלו בתכנון ועתיד להסתיים בעוד כ-5 שנים.

לדברי אדר' רם מרש הבעלים של מרש אדריכלים בע"מ שמתכנן את הפרויקט עבור חברת מב"צ: "מתחם זה הוא סנונית ראשונה של בינוי פינוי, אשר נעשה ביוזמת העיריה ובהתאמה לתכנית המתאר החדשה של באר שבע. הוא ישלב בניה מרקמית עם מגדלים בגובה של עד 16 קומות שיתוכננו עם שטחים נרחבים משותפים וחניון תת קרקעי. הפרויקט נעשה תוך בדיקה מדוקדקת של מוסדות הציבור בשכונה".

-

"מתכנן מחוז דרום במנהל התכנון, טל פודים, אמר "מדובר בתוכנית שתשדרג ותחזק את שכונה ה' הוותיקה. התוכנית כוללת תמהיל בנייה מגוון, שייתן מענה, בין היתר, למשפחות צעירות. כמו כן, התוכנית נותנת מענה עבור הצרכים של התושבים בשכונה - מוסדות חינוך, פארקים ושדרוג התשתיות".