פתיחת שנת הלימודים כבר ממש מעבר לפינה ואיתה מתחילות הדאגות, הן של ההורים והן של הילדים. לכל אחד או אחת מאתנו יש את שיטות ההתמודדות שהוא פועל בהן מול ילדיו. מיקי ברקל, מאסטר טריינר ב-NLP ומייסד מכללת NLP לשים שינוי, חושף בפנינו חלק קטן מהטיפים לשיטת ה-NLP. טיפים נוספים תוכלו לשמוע ממנו בסדנה שיקיים במרכז מורים בבאר שבע בתאריך ה-21.8 ופתיחת הסניף של המכללה בבאר שבע בספטמבר הקרוב.  

-

הטיפ הראשון הוא "יש להשתמש בשאלות מכוונות תשומת לב, איכות השאלות שלנו יוצרת את איכות החיים שלנו. שימו לב שבדרך כלל הילד שואל את עצמו שאלות בסגנון של "מה אם לא יאהבו אותי? מה אם אני לא אצליח? התפקיד שלנו כהורים הוא לשאול אותו שאלות הפוכות. שאלות שיכוונו את תשומת הלב שלו להצלחות – מה אם כן תצליח?  מה אם כן יאהבו אותך? דרך השאלות אנו מייצרים לעצמנו ולילדים מחשבות חיוביות בראש".

הטיפ השני של מיקי, שימוש במוזיקה, יכול לשנות אנרגיות ברגע . "למוזיקה יש כוח להרים ולהוריד אותנו. על ידי השמעת שירים שמחים ניתן לשנות את מצב הרוח ובעיקר אם נבחר שיר שעושה לנו טוב ואז נתמסר לקצב שלו. כשתעשו את זה, תחזקו מאוד את עצמכם – וכשתעשו את זה עם הילדים שלכם אז גם תלמדו אותם לקחת שליטה (בעזרת שירים) על הרגש שלהם".

הטיפ השלישי עוסק, איך לא, בחיוך. "אני מציע להשתמש בטכניקת ה 5-, 4, 3, 2, 1 – חיוך. השיטה הזו נועדה לגרום לילד להתחבר עם העולם שסביבו. תבקשו מילדכם לספר לכם על5 דברים שהוא רואה מסביבו, 4 דברים שהוא שומע עכשיו, 3 תחושות שונות שהוא חש בגוף, 2 ריחות שהוא מריח וטעם אחד שהוא טועם  ומיד כשהוא מסיים למנות את הדברים אתם יכולים לספר לו על חוויה חיובית עתידית בבית הספר או חוויה חיובית מהעבר, מבטיח לכם שהוא יעלה חיוך על פניו. כאשר הילד מדבר על מה שהחושים שלו קולטים מחוץ לראש שלו הוא מכוון את תשומת הלב שלו לעולם ובכך מסיח את דעתו מההרגשה השלילית".

-

טכניקה נוספת שאנחנו מעודדים לעשות בה שימוש היא 'המחשבה בבלון אדום'. טכניקה זו משתמשת בדמיון והרי ידוע  שהדמיון של ילדים הוא מאוד פעיל.  תבקשו מילדכם  לקחת את הסרט השלילי שנמצא לו בראש ולשים אותו בתוך בלון אדום, שאותו הוא מחזיק בחוט. הבלון שמלא בהליום רוצה לעלות למעלה, אבל הוא מחזיק אותו בחוט והוא בוחר מתי הוא לשחרר את הבלון האדום שיעוף. אבל מה קורה לו בהרגשה כשהבלון האדום מתרחק גבוה, רחוק יותר ויותר- איך ההרגשה נחלשת. הילד בוחר מתי הוא משחרר את הבלון ונותן לו לעוף, כך הילד מקבל שליטה על מחשבותיו".

אלו רק חלק מהטיפים הנובעים משיטת ה-NLP שיוצגו בסדנת ההיכרות לפתיחת מכללת NLP לשם שינוי סניף באר שבע. הסדנא תתקיים בתאריך ה-21.8 במרכז מורים החל מהשעה 17:30. כמו כן, בסדנה ילמדו המשתתפים לזהות מה תוקע אותם בחיים, יבינו איך המחשבות שלהם משפיעות על המציאות, ויכירו 5 מפתחות להשגת החיים שהיו רוצים. את הסדנה ידריך מיקי ברקל המסטר טריינר ל-NLP , תלמידו של ד"ר ריצ'ארד בנדלר, מייסד השיטה.