שדרות רגר הוא העורק הראשי של העיר באר שבע בו חולפים עשרות אלפי תושבים מדי יום לצורך עיסוקיהם. למרות היותו עורק בעל חשיבות רבה, שדרות רגר עדיין מחזיק בנוף העתיק ולא המודרני כיאה למטרופולין מתקדמת כמו באר שבע.

בשנים הקרובות שדרות רגר תעבור מהפך. תוכנית המתאר החדשה לעיר באר שבע שהופקדה לפני כחודש מייעדת פינוי בינוי רחב בשדרות רגר, אך לא רק למגורים, אלא גם של מוקדי מסחר ומשרדים לצד גנים ופארקים ציבוריים.


-

אחד ממוקדי תשומת הלב בשדרות רגר הוא המרכז האזרחי, שם קיימים מספר מתחמים ישנים שבמשך הזמן איבדו מזוהרם. לכן הוחלט באזורים אלו לחשב מסלול מחדש בדמות התחדשות עירונית כאשר מספר מבנים ממתינים בימים אלו לתכנון מחודש. המתחמים שיעברו תכנון מחודש הם בית מפלגת העבודה לשעבר, בית מועצת הפועלים, היכל התרבות, ובית משרד הרווחה הצמוד.

כאמור המתחמים האלו יפונו לאחר שלא נעשה בהם שימוש שנים. מפלגת העבודה הוותיקה פינתה את משכנה מזמן כמו גם היכל התרבות שכבר לא מהווה מתחרה לאולמות החדשניים שקמו בעשור האחרון כמו המשכן לאומנויות הבמה. המבנה ששימש את משרד העבודה והרווחה שהיה בנוי מתקרת פלקל נהרס ובכך נוצרה הזדמנות לבנייה חדשה ומודרנית בשדרות רגר.

למתחמים אלו מוצעות כיום תוכניות חדשות. התכנית המוצעת במקום בית מפלגת העבודה ביוזמת הבעלים שושן ווגדן תאפשר הקמת מבנה למשרדים עם קומת קרקע מסחרית שתפתח חזיתות מסחריות לכוון הסיטי פארק הצמוד.

-

התכנית המוצעת במקום משרד העבודה תיצור גם היא מבנה משולב של מסחר ומשרדים, חלקם ישרתו את העיריה וחלקם את היזם שיהרוס את המבנה המסחרי הקיים ויפנה את המבנה הקיים באמצע גן הראשונים.

במקום מבנה מועצת הפועלים מוצעת תוכנית להקמת פרויקט מגורים של 156 דירות בשילוב עם משרדים וקומות מסחריות, ביוזמת חברת העובדים. כלל התוכניות ממתינות כיום לדיון להפקדה. 

לדברי אדריכל רם מרש, עורך התכניות של שלשת הפרויקטים שעתידים לפנות: "התכניות הולמות את מדיניות תכנית המתאר לבנייה אינטנסיבית על שדרות רגר שמשלבת שימושים כמו משרדים מסחר ומגורים ובכך מעצימה את חוויית העירוניות. קומת הקרקע תכיל כאמור מסחר מלווה ומעליה יהיו דירות מגורים ו/או משרדים , מה שיבטיח את החיות של השדרה בכל שעות היממה".

תוכנית המתאר החדשה מייעדת מהפך לעיר באר שבע בכלל התחומים. תוכנית המתאר החדשה כוללת תוספת של כ- 13,100 יחידות דיור, כזו שתאפשר מענה להיקף אוכלוסייה של 340,000 נפש עד שנת 2030. אחד הדגשים בתוכנית הוא הפיכת ליבת העיר והשדרות הראשיות כמוקד לשימושים מעורבים של מגורים מסחר ותעסוקה במטרה לקדם פיתוח אזורי תעסוקה נגישים לתושבי העיר, ולא כאלה המנותקים ממוקדי הנגישות של התושבים.

-

תוכנית המתאר רואה ב'שדרות רגר' בפרט כמוקד התייחסות משמעותי לאור מיקומה לצד מוסדות ציבור, בית החולים סורוקה, אוניברסיטת בן גוריון, עיריית באר שבע, והמרכז האזרחי – שיהפוך למרכז העסקים הראשי של העיר הכולל מגורים, מסחר ומשרדים לצד מלונאות, פנאי וגנים ציבוריים. לפי התוכנית, הניידות בשדרות רגר תתבצע בעזרת מערך הסעת המונים, תוך דגש על עיבוי והתחדשות עירונית בבנייני המגורים לאורך השדרה שתעבור מהפך בעוד שנים בודדות.