את שבוע החלל מציינים מדי שנה בעולם, בין התאריכים 5 באוקטובר – מועד שיגור הלוויין הראשון לחלל ועד ל 10 באוקטובר -  היום בו חתמו על אמנת החלל באו"ם המסדירה את הפעילות האנושית והמחקרית בחלל. בישראל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה מציינים את שבוע החלל בכמה ערים בדרכים שונות, בעיר באר שבע נוכל להנות משבוע החלל במספר דרכים.

-

מה מצפה לנו ?

במסגרת שבוע החלל העולמי צפויות מגוון פעילויות, בין האטרקציות השונות נראה: תצפיות כוכבים, צפייה בסרטי חלל, מתחם מציאות מדומה שידמה שיגור וטיסה בחלל ואפילו פלנטריום דיגיטלי, מייצגי חלל מרהיבים, הרצאות אינטראקטיביות מגוונות בניהם רופא שיסביר על ההכנות לקראת טיסה לחלל והתהליכים הפיזיולוגים שעוברים על הגוף בחלל ועוד מגוון רחב של פעילויות שיעיפו אתכם לחלל.

איפה זה קורה ?

ביום חמישי 5/10/17 יהיו מגוון הרצאות בעיר העתיקה בברים השונים:

בבר ברון בשעה 21:00

מרצה: ד"ר ערן שנקר - טייס ורופא תעופתי, ראש מרכז המחקר לרפואת תעופה וחלל במכון פישר. הוא הוכשר על ידי נאס"א לתפקיד רופא חלל ומשמש כזרוע של המחלקה הקלינית של נאס"א בישראל. יספר לנו על השפעת החלל על הפיזיולוגיה של גופינו ועל פיתוח מערכות רפואיות למושבות אנושיים שצפויים לקום בעתיד על מאדים.

כפרה בר בשעה 20:00

מרצה: עדן אוריון – חובב חלל, בונה ומשפץ טלסקופים, חוקר ומרצה בתחום הטכנולוגיה והמולטימדיה. יכיר לנו את ה"שכנות" שלנו בחלל ויסביר על מקומנו בכל המערכת המיוחדת. בנוסף לכך במהלך ההרצאה יערך חידון אינטראקטיבי.   

כפרה מסעדה בשעה 21:00

מרצה: אילן מנוליס – מנהל מצפה הכוכבים במכון ויצמן למדע. אשר יסביר על אחד מהנושאים המסקרנים ביותר, קיום חיים מחוץ לכדור הארץ. הוא יעסוק בשאלות האם כבר ביקרו אותנו חוצנים? מה הסיכוי שהם אכן קיימים? אם הם קיימים האם נצליח עוד בימיינו ליצור איתם קשר? לכל זאת הוא יענה בהרחבה תוך התבססות על עובדות מדעיות.  

עתיקה בשעה 20:30

מרצה: ד"ר רועי צזדנה – חוקר עתידים בינלאומי. יסביר באמצעות הרובוט לו על המרוץ להקמת יישובי חלל העתידיים, על היכולת לכרות מחצבים מהחלל שתוביל לקיום של תעשיית חלל ענפה, על מעליות החלל ואפילו על עיצוב מחדש של כוכבי לכת עבור הצרכים שלנו.

בלולה בשעה 21:30

מרצה: מעיין פרילוק, כתבת טכנולוגיה וחדשנות תדבר על "חלל חדש" הסטארטאפים שעבורם השמים הם לא הגבול.  

בסמוך לכל הברים הללו יוצבו טלסקופים לצפייה בכוכבים, מדריכים שיתנו הסברים ויענו על שאלות ועמדות מציאות מדומה שיספקו חווית תלת ממד ייחודית.

בנוסף לכך בחצר מרכז הצעירים בין השעות 20:00-23:00 יוקם פלנטריום דיגיטלי, בו ייהנה הקהל מהדמיה של חוויית טיסה בחללית, את המסע בין כוכבים ילוו מדריכים אשר יסבירו על תופעות שונות מיוחדות כמו ליקוי ירח.

-

פסטיבל המדע ה- 5 ב'פארק קרסו למדע'

בלונים אכילים, קרח יבש ופעילות חלל, זה רק חלק ממה שמחכה לכם בחג סוכות הקרוב. 'פארק קרסו למדע' מזמין אתכם לפסטיבל שכולו מדע וחוויה. בחול המועד סוכות תזכו בכל ימות השבוע ליהנות מפעילות המשלבת הדגמות מדע יצירתיות המשלבות ידע וכיף. 

מה בתוכנית:

תחנות קסם מדעי - עשרות תחנות מדע  הכוללות בין השאר: זיהוי פלילי, בה ילמדו הילדים על הקשר בין מדע ועבודת זיהוי פלילי, תחנת "ללכת על המים" - כל הילדים המשתתפים בתחנה ילמדו ללכת על המים ועל ההקשר המדעי המונע שקיעתם. בנוסף יוקמו תחנות העוסקות בחיים במאדים, כתב סתרים, הישרדות מדעית, הולוגרמה, אבקת שלג, ניתוח לב ועוד.

בישול מולקולארי – צוות מנהיגות מדעית יכין יחד עם הילדים קוויאר מפטל וממוצרים נוספים.

סדנת בלונים אכילים  גלוקוז, סוכר וחומרים מייצבים יהפכו לבלון משחק אכיל.

סדנת קרח יבש – בסדנה תוכל לגלות איך ניתן לייצר בועות צבעוניות מקרח בלבד, איך ניתן לייצר עשן מקרח ועוד.

פלנטריום – הילדים ייהנו מפעילות בנושא חלל, כוכבים ומה שביניהם.

בפארק תפתח פינת יצירה בה יוכלו הילדים ללמוד להכין מנורת לבה מחומרים טבעיים.

בנוסף לפעילויות הרבות, יוכלו המבקרים לבלות ולשחק ב-13 מתחמי התערוכות והמשחק של הפארק העוסקים במגוון נושאים מדעים כדוגמת גוף האדם, מזון, ההיסטוריה של המחשבים, אור וראייה, קול ושמע, אנרגיה ועוד.

כמה:

ילדים עד גיל 5 ללא עלות.

תושבי חוץ  54 שח ילד 60 שח מבוגר.

תושבי ב"ש 45 ילד 48 שח מבוגר.