ערן שמרלק, תושב באר שבע בן 34, נשוי ואב ל-2 בנות, מונה לתפקיד מנכ"ל חברת 'נגב אקולוגיה' מהמובילות בארץ לטיפול ומיחזור פסולת. ערן בעל תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ותואר שני במנהל עסקים, שניהם מאוניברסיטת בן גוריון. ערן רואה חשבון במקצועו, שצמח בתוך החברה כמנהל הכספים והפיתוח העסקי בחברה. לאחרונה החליף בתפקיד את נתי פז, שכיהן כמנכ"ל החברה מיום היווסדה.

איך כל כך צעיר וכבר מונה למנכ"ל? בנוגע לגילו הצעיר אומר ערן: "עומדים מאחורי בעלים ודירקטוריון עם ניסיון עשיר (קיבוצים משמר הנגב וחצרים וכן איש העסקים מוטי דנן) והנהלה חזקה, כך שיחד אני מאמין שנשיג את המטרות שהוצבו לנו".

-

חזונו של ערן לגבי "נגב אקולוגיה" הוא כי "החברה שלנו חותרת להיות כמי שתשנה את מאזן הפסולת במדינת ישראל. רוב הפסולת של מדינת ישראל היום מוטמנת (כ-80%, מהגבוהים במדינות ה-OECD) ואנו באמצעות טכנולוגיות ייחודיות ממחזרים יותר ויותר פסולת. כמי שגדל וצמח מתוך החברה, ובתפקידי הקודם הייתי, בין היתר, שותף להתפתחות החברה, רוצה כעת להמשיך את ההתפתחות שלה ולהעצימה".

ערן התייחס להליך הטיפול בפסולת של המשרד להגנת הסביבה "לצערי המשרד להגנת הסביבה משנה את עמדתו ומדיניותו פעם אחר פעם  - עובדה היוצרת חוסר יציבות לעוסקים בתחום. ניתן למצוא מספר דוגמאות לכך: שינוי מדיניות הפרדת הפסולת במקור למיון במתקני קצה, שינוי מדיניות בתחום שריפת הפסולת ועוד. יש לייצר מדיניות ורגולציה יציבה בתחום הטיפול בפסולת. שוק נכון ויציב הוא זה שמאפשר כלכלה חופשית ללא התערבות ממשלתית. כך יש לחתור לשוק פסולת ללא התערבות ממשלתית, תחת עיקרון 'המזהם משלם'".

ערן מתייחס גם לאתגרי האכיפה בתחום הטיפול בפסולת, על רקע פשיעה ערה בתחום הגוררת נזקים כלכליים וסביבתיים כאחד. "יש להגביר באופן משמעותי את האכיפה על עברייני הפסולת. כלי נהדר לכך הוא אכיפה כלכלית, בדיוק כפי שנעשה בחוק האריזות וחוק הצמיגים. משמע, הטלת פיקוח על יצרני הפסולת ע"י גורם בלתי תלוי כמו רואה חשבון חיצוני והטלת קנסות במידת הצורך, אפקטיבי יותר מניסיונות אכיפה על ידי מספר מועט של פקחים מוגבל שאינו עומד בעומס".

-

חברת 'נגב אקולוגיה' מציינת השנה עשור לפעילותה. בזמן קצר, הפכה החברה לאחת המובילות בארץ בתחום הטיפול ומיחזור פסולת, והגדולה ביותר בדרום בתחום זה. החברה מעסיקה כ- 170 עובדים מאזור הדרום, בעלת 7 מתקנים לטיפול בפסולת, כאשר כל אחד מהם מטפל בפסולת אחרת בטכנולוגיה ייחודית. החברה גם מתפעלת את אתר דודאים האחראי לקליטת רוב הפסולת מאזור הדרום והמרכז. חברת נגב אקולוגיה היא  יצרנית המשווקת הקומפוסט הגדולה בישראל, הודות ל-3 מתקנים ייחודיים. באחרונה הקימה נגב אקולוגיה, בשיתוף עיריית דימונה, חברה משותפת לצורך הקמת מתקנים לטיפול בפסולת באשכול הנגב המזרחי.