רבים מתושבי העיר מכירים את "המכתש" התחום במשולש הרחובות יהודה הלוי - שמעון בר־גיורא - רבי עקיבא בשכונה ד'. מדובר בשטח עצום בלב העיר שהוזנח מזה שנים, ושימש ביום לשטח משחק של ילדי השכונה ובלילה כמוקד של פעילות עבריינית, סמים וזנות. מדובר גם בשטח ששימש בעבר כמטווח העירוני, עד שזה הועבר לשטח מרוחק יותר.

-

אך מה היה אותו "מכתש" בעבר הרחוק? אותו שטח נטוש ומוזנח שימש כמחצבה בימי האימפריה העות'מאנית, ממנה נחצבו חומרים שאפשרו הקמתם של מבנים בעיר העתיקה שחלקם שרדו עד היום. למעשה, ההיסטוריה ארוכת השנים של המחצבה הופכת אותה לשריד גיאולוגי היסטורי ברמה בינלאומית, ומכאן גם חשיבותו להפוך אותו לפארק ואטרקציה תיירותית בינלאומית.

לכן, בשנתיים האחרונות פועלת עיריית באר שבע בשיתוף קרן "ברכה" לתכנון והפיכת ה"מכתש" לפארק ענק ומרכז תיירותי, שימשוך לבאר שבע תיירים מכל העולם. על פי התכנון, אתר המחצבה שמשתרע על כ-50 דונמים, יהפוך לפארק ענק שיכלול מרכז מבקרים ומוזיאון, גן בוטני, מתחם מחקר וחציבה ארכיאולוגי, אטרקציות מים ועוד.

-

הפארק יבנה בשלושה שלבים. בשלב הראשון, אותו מגדירים המתכננים "לפעול ולחנך", יוקם מרכז תרבותי קטן בחלקו העליון של המתחם, שיכלול סיורים והפעלות. סביבו יתוכנן מתחם למפגשים ומשם אפשר יהיה לתצפת על אזורים במחצבה שטרם פותחו. בשלב השני, המכונה "לחצוב וליצור", מתוכננות מדרגות גדולות המובילות לטיילת וקירות גיאולוגיים שיצלו על המבקרים. השלב השלישי, "לחתוך ולאסוף", ממוקם בחלקו התחתון של המחצבה. הוא יכלול את מתחם האמפי תיאטרון לצפייה בסרטים והצגות.

על תכנון הפנינה התיירותית הופקדו ארבעה אדריכלים מובילים- שלושה מהם אדריכלי נוף ידועים מחו"ל: קייט אורף ממשרד Scape Studio בניו יורק, מרטין ריין קאנו ממשרד Topotek 1 ופטר וינסטרה ממשרד Lola Landscape architects ברוטרדם. אדריכל הנוף אמיר לוטן ממשרד מוריה-סקלי הוא המתכנן המקומי של הפרויקט.

-

-

אדריכל העיר באר שבע, רועי לביא, רואה בפרויקט ה"מכתש" כמנוף להתחדשות השכונות הסובבות אותו "התחדשות עירונית זה לא רק לבנות עוד דירות. המרחב הזה תופר את השכונות שבסביבתו, בין כל מיני טיפולוגיות של בנייה, בין כל מיני סוגי אוכלוסייה. המקום הזה יכול להיהפך למקור לגאווה, לזהות, לא עוד שטח ציבורי פתוח".

רוביק דנילוביץ' אמר בעבר על הפרויקט כי "בלב העיר באר שבע קיים אתר בינלאומי, עם סיפור היסטורי מרתק. בשיתוף עם קרן 'ברכה' נהפוך את המתחם לאטרקטיבי, שוקק ומרגש. זהו אתגר אדיר עבורנו, שכן מדובר באתר רחב מימדים, שמשרת שתי מטרות מרכזיות: שיקום הסביבה ומינוף שכונה ד' הוותיקה. זה מקום שיכול למשוך אליו תיירים מכל העולם. אני משוכנע שניתן להפוך את האתר לאייקון בינלאומי, שכולנו נוכל להתגאות בו. החלטנו לא להחמיץ את ההזדמנות, לחשוב מחוץ לקופסה ולקחת אחריות".

להקמת פארק ה"מכתש" הצליחו לגייס בעירייה כ-30 מיליון שקלים, להם יקצו 1.2 מיליון שקלים נוספים לתכנון והקמת הפארק. בשנים הקרובות, העיר באר שבע לא תהיה רק רצופה בבניינים גבוהים, אלא גם בריאות ירוקות, ופנינה תיירותית נוספת שמציבה את העיר באר שבע חזק על המפה.