השבוע נפתחה באופן רשמי שנת הלימודית האקדמית תשע"ח ואיתה התמלאו מחדש המוסדות להשכלה גבוהה ברחבי באר שבע. אוניברסיטת בן גוריון, המכללה הטכנולוגית, סמי שמעון או מכללת קיי. העיר התמלאה מחדש בסטודנטים רבים מרחבי הארץ אשר חזרו מחופשת הקיץ או עברו לראשונה לבירת הנגב. מבדיקה של חלק מהמוסדות להשכלה גבוהה בעיר, מסתמנת מגמת עלייה במספר הסטודנטים שהתחילו השנה.

באוניברסיטת בן גוריון, למשל, החלו השנה את לימודיהם 18,200 סטודנטים. מתוכם 11,600 נרשמו לתואר ראשון ומעל ל-3,000 לתואר השני. מספר הסטודנטים החדשים המתחילים את לימודי התואר הראשון בתשע"ח הוא כ-3,800, ו-1,600 לתואר השני. תכנית הלימודים המבוקשת ביותר לתואר הראשון היא רפואה, ואחריה מדעי המחשב והנדסת תכנה. גידול נוסף שניתן לראות הוא בהרשמה למחלקות ממדעי הרוח דווקא, בפרט במחלקות ללימודי היסטוריה כללית (עלייה של 36%) ולימודי מדינת ישראל (עלייה של 35%).

-

גם במכללת קיי, המכללה האקדמית לחינוך, נפתחה השנה בעלייה משמעותית מהשנים הקודמות. מספר הסטודנטים אשר התקבלו לשנתון א' בתואר הראשון, השני ובהסבת אקדמאים להוראה הינו גבוה. 500 סטודנטים יחלו את לימודיהם במסגרת התואר הראשון, 150 סטודנטים בתואר השני ו-120 סטודנטים בהסבת אקדמאים. במכללה הטכנולוגית בבאר שבע יפתחו את שנת תשע"ח 2,021 סטודנטים, מתוכם 778 סטודנטים חדשים אשר יתחילו את שנה א'. ישנה עלייה ניכרת במספר הנרשמים למסלולי ההנדסאים במכללה, בדגש על מגמות חשמל ואלקטרוניקה, כימה וגרעין, הנדסה אזרחית ואדריכלות ועיצוב פנים. במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, SCE, החלו את לימודיהם 1,150 סטודנטים. כשבדומה לשנים קודמות במכללה, המחלקה המבוקשת ביותר על ידי הנרשמים לתואר ראשון היא המחלקה להנדסת בניין.

מלבד העלייה בכמות הסטודנטים, נפתחו במוסדות להשכלה גבוהה גם תכניות לימוד חדשות. במכללת קיי נפתחו שלוש תכניות חדשות. תכנית "נתיבים" להכשרת מורים כמנהיגים סביבתיים, אשר כוללת התמחות בגיאוגרפיה (בדגש על איכות סביבה) ובחינוך בלתי פורמלי. כמו כן, החלה תכנית להסבת הנדסאים להוראה בחינוך הטכנולוגי בבתי ספר על יסודיים, ותוכנית לתואר שני "חינוך לגיל הרך" המיועדת לגננות ולמורים בחטיבה הצעירה.

-

באוניברסיטת בן גוריון נפתחה לראשונה תכנית חדשה ללימודי תרבות יהודית ערבית, אשר תעסוק בזהות ותרבותם של היהודים בארצות האיסלאם. נוסף על כך, יחל מסלול לתואר שני ברוקחות קלינית קהילתית וניהול רגולטורי, והמסלול הכפול בהנדסת חשמל ומחשבים עם הנדסת מכונות לתואר ראשון. מעבר לכך, נרשם גידול של יותר מ-20% בנשים המתקבלות ללימודים במחלקות להנדסת חשמל, הנדסת מכונות והנדסת תכנה. זאת, כחלק ממאמצי האוניברסיטה להעלות את שיעור הנשים במקצועות ההנדסה והמדעים המדויקים.

לקראת השנה החדשה, בסמי שמעון התחדשו בקורסי בחירה והעשרה ייחודיים עבור הסטודנטים הלומדים את מקצועות ההנדסה. בין הקורסים – טעימות יין, פולו-קיאק, תיאטרון וסיורים באופניים חשמליים. גם במכללה הטכנולוגית נפתחו מספר מסלולי לימוד חדשים, ביניהם לימודי גז טבעי במסלול הנדסאי מכונות במגמת משנה אנרגיה, לימודי הנדסאי כימיה במגמת משנה גרעין אשר בסיומו ישתלבו המסיימים בקמ"ג. כמו כן, יפתח מסלול של הנדסאי תוכנה בהתמחות סייבר אשר יכשיר מומחים בתחום הלוחמה הווירטואלית. במכללה הטכנולוגית מעל ל-95% הם תושבי באר שבע וישנן מעל ל-40% נשים.

נאחל לסטודנטים בהצלחה!