מעיר אפורה אשר היוותה מרכז עבור תושבי הדרום והנגב, היא הפכה להיות עיר בעלת משמעות ארצית רחבה, יש שיטענו שהשאיפות הן הרבה מעבר לכך.

נכון שבבאר שבע תמיד היתה אוניברסיטה, הגדולה בדרום, ובית חולים מרכזי, וכן משרדי ממשלה רבים ישבו בה וכל מי שהיה צריך אותם מדרום הארץ, הגיע אל באר שבע בשביל לקבל שירותים.

אך זה רק חלק מהעניין, השינויים שעוברת העיר במהלך השנים מוכיחים, שלעיר היה לאן להתפתח ואכן היא התפתחה לכיוונים שונים.

הסיבות שהעיר עברה שינויים גדולים ומרחיקי לכת הן, ראשית, הכרה שבשביל שהעיר תוכל להתמודד עם ערים במרכז הארץ, היא חייבת לעבור שינוי.

שנית, עצם זה שלא היתה ברירה ומבחינות כלכליות וחברתיים העיר היתה חייבת לעבור שינוי, שלוש, חזון של אנשים שביקשו להפוך אותה לעיר מודרנית ומתקדמת יותר.

אילו שינוים עברה באר שבע

אפשר לחלק את השינויים שהעיר עברה לשניים. ראשית, שיפור הקיים. המרחב הציבור בעיר השתנה, חלקים גדולים ממנה עברו שינויים ושיפוצים, כאלה שאנחנו יכולים לראות בלא מעט מקומות בארץ, אך בבאר שבע הם בוצעו באופן מסיבי יותר.

מדובר על שיפור המרחב הציבורי, שיפור פני הרחובות, שיפוץ של מבנים, התרחבות של שכונות ועוד המתנהלות על ידי חברות המתמחות בניהול פרויקטים מורכבים בהיקפים רחבים, הקשורים לתחום ההתחדשות העירונית.

בכך העיר הפכה להיות יותר נעימה, הן עבור מי שמתגורר בה והן עבור מי שמבקר בה.[

העיר הפכה להיות הרבה יותר מודרנית, ערך הנכסים עלה ועל כן בעליהם יכלו להרוויח הרבה יותר, מצד שני, העיר משכה אליה בעלי יכולות כלכליות.

השינוי השני הוא בעצם זה שנכנסו דברים חדשים שנבנו בתוך העיר. בראש ובראשונה מדובר על שכונות מגורים חדשות, כאלה שהרחיבו את מלאי הדירות הקיים והובילו להגירה חיובית אל תוך העיר.

כמו כן, פארק התעשייה בעיר משך אליו חברות חדשות, מה שהוביל להקמת מבני מסחר ותעשייה חדשים, אלה כמובן הגדילו את מלאי מקומות התעסוקה באופן ניכר.

כאן צריך לזכור, להבדיל מבעבר, הרי שהעיר נהנית היום מהרבה יותר דרכי תחבורה מרכזיים אשר מחברים אותה עם מרכז הארץ, כמו כן יש בה תחנת רכבת שמאפשרת להגיע אליה ממרכז הארץ בקלות רבה וללא פקקים.

כל זה הפך את באר שבע לעיר שהרבה יותר משתלם להתגורר מאשר בעבר, עבור כל מי שעובד או לומד במרכז הארץ.

אם נוסיף לכך את עיר הבה"דים שנפתחה בנגב, הרי שיש לנו את כל הסיבות כיצד באר שבע הפכה לעיר הרבה יותר מרכזית וחשובה בשנים האחרונות.