תחרות הסייבר הבינלאומית מתקיימת ברגעים אלו ממש באוניברסיטת בן גוריון. המחלקה להנדסת מערכות תוכנה ומידע מארחת את התחרות, בשיתוף עם מרכז המצוינות לאבטחת סייבר של IBM ובחסות מרכז המחקר לאבטחת סייבר באוניברסיטה. כל זאת מתרחש כחלק משבוע המודעות הבינלאומי לאבטחת סייבר, שהתקיים באירועים רבים ברחבי העולם. התחרות החלה אתמול (יום ראשון) בשעה 10:00 בבוקר, ונמשכת עד היום (יום שני) בשעה 21:00 בערב. כן כן, קראתם נכון. מרתון של יומיים שלמים בו מתרכזים סטודנטים, תלמידי תיכון וחיילים אשר עברו את השלב המוקדם של התחרות והגיעו לגמר הגדול.

-

"האירוע נערך בשני שלבים. לסיבוב הראשון ניגשו מאה וחמישים אנשים, ועלו ממנו עשר קבוצות של ארבעה אנשים בכל קבוצה. הקבוצות הללו הוכנסו היום בבוקר לחדר ממנו ייצאו רק מחר בלילה והם עכשיו מתחרים ביניהם על הפרסים", מוסיף ד"ר ירון וולפסטל, מנהל מרכז המצוינות והסייבר IBM בבאר שבע. הקבוצות הישראליות שעלו לגמר ישחקו ב"ללכוד את הדגל", אירוע ספינת הדגל של שבוע המודעות לאבטחת סייבר. במסגרת האירוע, הוצגו לקבוצות אתגרים עולמיים אמיתיים מתחום אבטחת מחשבים. ככל שהתחרות התקדמה אל תוך האתגרים, הקבוצות הרוויחו נקודות, או "דגלים". שלוש הקבוצות אשר זוכות במקומות הראשונים זכאיות לקבלת פרסים כספיים בשווי שנע בין 2,000-4,000 ₪. "ללכוד את הדגל" אינו רק אימון הכרחי עבור סטודנטים ומומחים באבטחת סייבר, הוא גם מהווה אפשרות להכיר לאנשים צעירים ברחבי העולם את התחום, ולפתות אותם להתמיד בקריירת אבטחת מידע.

מרימים את הכפפה

התחרות הבינלאומית נוסדה כבר לפני 15 שנה על ידי אוניברסיטת ניו יורק, וזו השנה הראשונה שהיא מתקיימת גם בישראל. "החלטנו שהשנה אנחנו מרימים את הכפפה ומקיימים את האירוע כאן בישראל, במקביל לאירוע הבינלאומי", מחדד ד"ר וולפסטל. באירוע עצמו, דאגו המארגנים לכל התנאים האידיאליים עבור המשתתפים, כדי שיוכלו להשתתף במרתון הסייבר על הצד הטוב ביותר.

"אנחנו נמצאים בבניין 96 של המחלקה למערכות תוכנה ומידע באוניברסיטה, באודיטוריום קטן. סידרנו שולחנות, שתייה ואוכל. יש כאן המון סטודנטים, תלמידים וחיילים, שעלו מהמוקדמות של האירוע הקודם. אני רוצה לספר שהאתגרים לא פשוטים בכלל. המשתתפים צריכים לפתור 15 אתגרים... הם עדיין יושבים ומנסים. משעה 10:00 בבוקר אנשים לא קמו מהכיסא, לא אכלו אפילו...", משתף בר חיים, ממארגני האירוע וממרכז המצוינות וסייבר IBM. הוא מוסיף ואומר שהמשתתפים בתחרות מנסים גם להתחרות האחד בשני וגם לשבור את השיאים העולמיים, "התחרות בשאר האזורים בעולם כבר התקיימה בסוף השבוע, אז החבר'ה מנסים לשבור את השיאים מהעולם".

-

אין ספק שתחום הסייבר חיוני מאוד לכלל ההיבטים בחיינו, עם הצורך ההולך וגובר באבטחת מידע ברחבי העולם. כמו כן, ניכר כי התפתחות התחום בעיר באר שבע מבססת אותה כמובילה בתחום הסייבר העולמי. "אוניברסיטת בן גוריון וIBM - מאוד משקיעות בקידום המקצוע והיכולות בתחום אבטחת המידע והסייבר. לאוניברסיטה יש תכניות לתארים מתקדמים, לנו יש את מרכז המצוינות לסייבר. אנו מאמינים שהאירוע הזה עוזר לחזק את המערכת הבאר-שבעית כמרכז מצוינות כללית, כאזור בו מתרכזות הרבה מאוד יכולות, מחקר וידע", מסכם ד"ר וולפסטל.