בשבוע שעבר הסתיים פרויקט מיוחד, בו סומנו 3 שבילי ריצה בשכונות ב', ג' ו-ד' ברמות שונות. מדובר בפרויקט בו 'הנגריה הקהילתית' מבית 'הרשת: באר שבע', בתמיכת פדרציית מונטריאול, פעלו בכדי לקדם תפיסת עולם של קידום אורח חיים בריא.

המסלולים הינם בשלושה אורכים, מסלול של 6.5 ק"מ, 4.4 ק"מ ו-2.4 ק"מ, כשכולם מתחילים ומסתיימים במרכז חן שבלב שכונה ב'. מובילי הארגון רצו לקדם את הפיכתו של מרכז חן למוקד ספורט עירוני וכן להוביל לסימון מספר מסלולי ריצה באורכים שונים באזור השכונות הוותיקות, המתחברים אליו, לטובת קהל יעד של למעלה מ- 500 רצים ורצות.

-

לכל מי שלא מכיר, 'הרשת: באר שבע' היא קהילה רחבה של מאות צעירים וצעירות שעושים דברים ביחד. כמו למשל נגריה קהילתית, פסטיבלים עירוניים, מחסן ציוד שיתופי, קהילת תעסוקה, מפגשים, סדנאות וקורסים, ארוחות שישי משותפות וכל יוזמה שבוערת לחברי הקהילה. "הרשת" הוקמה בשיתוף ארגון ארץעיר, הרשות לפיתוח הנגב ומרכז סטארט אפ לצעירים.

אחד מהפרויקטים של הרשת, בשיתוף עם 'הכלבויניק- מחסן ציוד שיתופי', הוא 'הנגריה הקהילתית'. פרויקט אשר קם לשם שיתוף רעיונות, ידע ועבודה הנוגעות למלאכות יד ונגרות בבאר שבע. "הנגריה פתוחה כבר שנה, היא פתוחה לכל מי שרוצה לבוא ולבנות דברים. יש מתנדבים ומי שעוזר, מלמד ומכוון את מי שצריך. יש גם קורסים וסדנאות שאפשר לקחת ופרויקטים שאנחנו עושים לאורך השנה, כמו הפרויקט הזה", מספר זיו דיין, סטודנט למתמטיקה בבן גוריון שמתנדב בצוות הנגריה הקהילתית.

-

הפרויקט הינו תוצאה של תהליך מחשבתי ממושך, כדי לשרת את קהילת הרצים בעיר בצורה הטובה ביותר. בחודשים האחרונים ערכו פעילי הרשת תהליך מיפוי מקיף של קהילת הרצים והרצות בבאר שבע באזור השכונות הוותיקות. במסגרת המיפוי הם ערכו סקר, עליו ענו 194 משיבים. כחלק מממצאי המיפוי עלה צורך ברור של סימון מסלולי ריצה נוחים באזור המדובר, וכן יצירת פלטפורמת תקשורת בין הרצים.

כך, למשל, כמעט תשעים אחוז מהתושבים רואים עצמם מחליפים מסלול ריצה במידה ויוצע להם מסלול טוב יותר. 77.3% מהמשיבים דיווחו כי הדרך הרצויה מבחינתם היא סימון פיזי של מסלולי הריצה בעיר, וכמעט שבעים אחוזים מהמשיבים אינם מרוצים ממסלולי הריצה המאולתרים בהם הם רצים כיום.

-

לאחר שזיהו את הצורך אצל התושבים, הפרויקט יצא לדרך, נבחרו המסלולים המתאימים ברחובות אותם הציעה 'הרשת', והחלו בתהליך סימונם הפיזי של המסלולים. המסלולים השונים נמצאים ברחובות ביאליק, מצדה, רגר, וינגייט, המשחררים, יעקב אבינו, יהודה הלוי, יעקב כהן, בן יהודה ושמעוני.

זיו מוסיף: "בעצם רצינו ליצור מסלול ריצה לכל מי שרוצה לצאת ולרוץ, יש מסלולים בשלושה אורכים וזה יכול להתאים לכל אחד. זה פרויקט קהילתי לטובת התושבים. זה משהו שהוא פרקטי ונחמד וזה גם מראה לאנשים שמשקיעים בסביבה, ברחובות ובמרחב הציבורי". לנוחיותכם, צירפנו מפות של המסלולים המסומנים. מחכים לכם בסיבוב!

-