רחבת רד"ק ממוקמת בלב שכונה י"א בבאר שבע ומהווה ציר תנועה מרכזי עבור הולכי הרגל ותושבי השכונה. עד התקופה האחרונה הייתה הכיכר מוזנחת וכמעט ללא רוח חיים. את המצב הזה רצו התושבים לשנות, והם עשו זאת בעזרת פרויקט מיוחד שנקרא The Negev Placemaking Challenge שהוא בעצם קול קורא לעמותות, רשויות מקומיות, יזמים ואמנים להציע פרויקטים בעלי השפעה על המרחבים הציבוריים ברשויות העירוניות. זאת, במטרה לחזק את הנגב ולשפר את איכות החיים של התושבים באזור.

-

"המטרה של האתגר היא לעודד את הקהילה לגשת לפרויקטים כאלה. התושבים יהיו אלה שבוחרים את המקום, מקום שבו לקהילה יש כוח להיות שותפים משמעותיים בפיצוח המרחב הציבורי", מסבירה אורית נחמיאס, מנהלת יוזמת Negev Now של הפדרציות היהודיות. בפרויקט הזה שותפים הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, הרשות לפיתוח הנגב, מנהל המעבר דרומה במשרד הביטחון, אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית באר שבע ועמותת 'מוטב יחדיו'. אז אחרי שהתפרסמה התחרות בשנה שעברה, הגישו פעילים מ'מוטב יחדיו' את רחבת רד"ק שבשכונה י"א כפרויקט אפשרי. ואכן, זה היה אחד מהפרויקטים שזכו במימון וכולם יכלו לצאת אל הדרך.

"כיכר רד"ק היא סוג של רחבה שעוברים דרכה. בדרך מהעבודה, מהבית לבית הספר, בדרך לסופר. זו לא תפארת השכונה אבל היא כן במרכזה", מחדדת אורית. כל מי שלקח חלק בפרויקט רצה להפוך את הרחבה למקום שאנשים ירצו להיות בו, למקום מזמין יותר. חופית אהודה מ'מוטב יחדיו' יצרה אז קשר עם ציפי זוהר, מנהלת המרכז לאומנויות בבאר שבע, והן החלו יחד לתכנן את השיפוץ של הרחבה. אורית מוסיפה: "אנחנו יודעים ששיפוץ פיזי כשלעצמו הוא רק התחלה של העניין, צריך לייצר פעילות חברתית קהילתית, משהו שאנשים רואים אותו כבעל ערך. וגם לגרום לאנשים להתרגל לראות במרחב הזה משהו שהוא שלהם, להתאהב בו מחדש".

-

מתחילים לדמיין

כדי לגרום לתושבים באמת להתחבר לרחבת רד"ק, הצטרפו לפרויקט תלמידי בית ספר רבין שגרים בשכונה. הם עשו זאת בעזרת קבוצת StudioLab בה לקחו חלק, במסגרתה הם יוצרים סרטוני אנימציה, וידאו ומציאות רבודה ומחברים בין עולם המדעים לעולם היצירה.

הפרויקט הזה קיבל תמיכה מהפדרציה היהודית של מונטריאול הלוקחת חלק בשותפות. "הם יצרו דבר מדהים. במשך שנה שלמה הם שאלו את עצמם איך המקום הזה יכול להיראות טוב יותר כך שאנשים יבואו וישתמשו בו. הם יצרו סרטי אנימציה של כל המתקנים שאפשר לשים במרחב הציבורי שיימשכו לשם ילדים והורים" משתפת אורית.

-

מדובר בטכנולוגיה אשר מאפשרת להלביש אנימציה על אובייקטים במרחב הציבורי ב-360 מעלות. כך, יכולים התושבים לבוא לרחבה ולעמוד באמצע עם הסמארטפון שלהם, להסתכל סביבו על הרחבה ולראות את המתקנים שיהיו בה. אורית מחדדת: "אתה מסתכל סביב דרך מסך הסמארטפון על הבניינים והנוף, ובחורה מקסימה תעשה לך סיור מודרך ברחבה. כמו מציאות מדומה רק בלי משקפיים. לא צריך אפילו להוריד אפליקציה. פשוט נכנסים ללינק ביוטיוב". אנשים רגילים למקומות שהם מכירים בסביבה שלהם, כך שקשה להם לדמיין אותם נראים אחרת. וכאן נכנסו התלמידים לתמונה. "לעזור לספר על הפרויקט לתושבים האחרים באמצעות כלי עזר שאפשר לדמיין איתו את זה", אומרת אורית. כעת, הרחבה שופצה ותוכלו למצוא בה ספסלי ישיבה, ריצוף אקרשטיין ובמה מרכזית לתושבי השכונה.

זה רק ספורט

הפדרציות היהודיות רצו לקדם פרויקטים אשר מעודדים אורח חיים פעיל ובריא. לשם כך, הם הקימו את יוזמת Negev Now אשר תפעל בתחום הבריאות. כך, גם בפרויקט רחבת רד"ק פעלו גורמי העירייה ועמותת 'מוטב יחדיו' כדי לקדם זאת. "חשוב לחבר מסגרות שקיימות בתוך השכונה ולהשתמש במרחבים ציבוריים על מנת להעלות את רמת הבריאות של התושבים", אומר לוטן קראון, מרכז תכניות לקידום אורח חיים פעיל ובריא בשכונה י"א, אשר לוקח חלק בפרויקט. הוא מספר כי קיימת כעת קבוצת ספורט שפועלת פעם בשבוע בשטח הרחבה כדי להפיח חיים ספורטיביים בתוך השכונה, ושהיא מצליחה בצורה מסחררת. "תושבים לא רואים את הרחבה כמו מסלול הליכה מסודר... אם מסמנים את המקום בשבילי הליכה בצורות יצירתיות ועושים שם קבוצות הליכה, אז המצאנו מחדש את השימוש של התושבים ברחבה. זה ההישג הכי גדול שלנו", מוסיפה אורית.

-

הילדים מבית הספר רבין לא חשבו שהם יוכלו להרים משהו כזה וגם להצליח. אבל הם למדו שכל דבר אפשרי. "כשהם ראו מה יצא להם, אחת הילדות אמרה שאולי צריך להזמין את ראש העיר... זה היה בחופש הגדול, והמחנכת שלחה מכתב. ואז ראש העיר אמר שהוא מזמין את כל הכיתה עם המורה והמנהלת ללשכה. הפגישה הזו התקיימה לפני שלושה שבועות, הם הציגו לו את הסרטון שהם יצרו ומה היו רוצים שיקרה ברחבה. הפרויקט לא נגמר כאן", מסכמת אורית.