על מחלת הפיברומיאלגיה שמעתם? בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות למחלה ורבים מאובחנים בה. נראה כי חולים רבים אינם מקבלים מענה מתאים בחוגי הספורט בהם הם נמצאים, כשלעיתים רמת הקושי של השיעורים אינה מתאימה ליכולותיהם הפיזיות. כתוצאה מכך, אנשים אלו סובלים מכאבים חמורים אף יותר או שאינם משתתפים בפעילות ספורטיבית כלל. לשם כך, בחברת כיוונים ומתנ"ס נווה נוי החליטו להרים את הכפפה וליצור חוג מיוחד עבור חולי וחולת הפיברומיאלגיה.

-

מחלת הפיברומיאלגיה, הידועה בעברית גם כדאבת שרירים, היא מחלה המאופיינת בכאב כרוני בשרירים וברקמות החיבור שלו. המחלה גורמת לכאבים בנקודות שונות בגוף, אשר מוחמרים במגע, בליווי עייפות והפרעות בשינה, כאבי ראש, חרדה ולעיתים אף דיכאון. ממחלת הפיברומיאלגיה סובלות לרוב נשים (עד פי 9 מגברים). במחלה ניתן לטפל באמצעות טיפולים תרופתיים כמו כדורים, וטיפולים בלתי תרופתיים כמו פעילות גופנית.

לחולות במחלה, מומלץ לרוב לקיים פעילות גופנית סדירה, כזו בעלת רמת קושי שעולה בהדרגה. "בגדול אין התעמלות שהיא רק לחולות פיברומיאלגיה, אז אני מתאימה להן את הפעילות. קצת בישיבה על כיסא, אחר כך בעמידה ואחר כך בשכיבה על המזרן. אני עושה שיעורים מאוד עדינים ולאט לאט רואה מה המסוגלות ומתקדמת, כדי שהבנות לא יצאו עם כאבים", מסבירה ניקול עמר, מדריכת חוג הפיברומיאלגיה במתנ"ס נווה נוי. נכון להיום הקבוצה נפגשת בכל יום ראשון בערב, והיא מספרת שהיו בינתיים ארבעה מפגשים ולאט לאט הבנות עולות בדרגת הקושי. במידה וירשמו בנות נוספות לחוג, יפתחו את החוג גם פעמיים בשבוע.

ניקול עמר, מדריכת פילאטיס, היא בעלת נסיון רב בעבודה בתחום, עם נכי צה"ל, חולי פרקינסון ואנשי הגיל השלישי. היא מגיעה עם הרבה סבלנות ורצון לעזור לאותן נשים. "אנשים מאוד מתעניינים, אבל יש כאלה שקשה להם להודות בחולי שלהם... להשתייך לקבוצה כזו. אז כדי לבוא לקראתן, כל פעם הן נרשמות אצלי לשלושה חודשים ומחדשות כל תקופה. אם חלילה הן יהיו בתקופה שיותר ירגישו חולות או לא יכולות, אז זה בלי התחייבות יותר מידי ארוכה. אז מי שהגיעה בינתיים מאוד מרוצה", מחדדת ניקול.

-

באמצעות החוג מנסים במתנ"ס נווה נוי להעניק לאותן חולות את המענה הטוב והרגיש ביותר לצרכיהן, תוך שימת דגש על ההתקדמות האישית של כל אחת. מדובר במחלה שהולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות, כשעוד ועוד אנשים מגלים שהם סובלים ממנה. לכן, חוג כמו זה יכול לסייע רבות לאותם חולים ולאפשר להן לבצע פעילות גופנית שכל כך חיונית עבור התמודדותם עם המחלה. "כולן מגיעות מאותו רקע, זה כמו קבוצת תמיכה עבורן. חיבוקים, נשיקות, כיף להן...", מסכמת ניקול.

** החוג מתקיים כל יום ראשון בין 20:15-21:00, במתנ"ס נווה נוי- רח' כרכום 85.

לפרטים נוספים או שאלות:

מתנ"ס נווה נוי: 08-6226922

ניקול עמר: 053-5222807