מזה שנים פוקדת את באר שבע תופעה קשה: כנופיות בדואים רכובים בג'יפים, חמושים בשרשראות וכלי ברזל וככל הנראה גם בכלי נשק, נכנסים רעולי פנים אל תוך העיר באר שבע במטרה אחת – לעקור כספומטים ממקומם ולהימלט עם הכסף, תוך שהם זורעים הרס רב בדרך אל העושר.

-

בחודשים האחרונים, ברחבי הנגב שודדי הכספומטים חגגו וניסו לגנוב כספומטים בין היתר באשקלון, מצפה רמון ובית קמה. אתמול שודדי הכספומטים חזרו לנסות להכות בעיר באר שבע, וניסו לשדוד שוב כספומט בשכונת נחל עשן. אלא שבמשטרת ישראל הגיבו במהירות והצליחו לעצור בזמן אמת שישה חברי כנופיה מהמגזר הבדואי בשנות ה-20 וה-30 לחייהם. זאת לאחר מרדף שכלל פעילות אווירית, ומעצר שגרם לפציעתם של שלושה בלשי משטרת ישראל ושלושה חברי כנופיה, שפונו לבית החולים. לאחר מעצרם הועברו החשודים לחקירה ביחידת המשטרה בדרום והם יובאו לבית המשפט בבקשה להאריך את מעצרם לטובת המשך החקירה.  

הצלחת המעצר אמש היא הודות לפעילות שמכונה במשטרה "מגן הכסף" - פעולות משולבות של מחוז דרום במשטרת ישראל במסגרתו בוצע שיתוף פעולה עם היחידה האווירית במשטרה שהובילה את כוחות הקרקע אל חברי הכנופיה עד מעצרם. הערכה היא שהכנופייה שנעצרה אמש הייתה מעורבת במספר מקרי שוד כספומטים ברחבי הדרום, ולא בחלו בשום אמצעי, גם אלים כשנדרש.

שוד כספומט במרכז B7 BIG משנת 2013

את התופעה סיקרנו בהרחבה ב'באר שבע נט' לפני כשנה, במהלכה היכו מספר כנופיות (ועשוי להיות אותה כנופיה) בעיר באר שבע וניסו לשדוד כספומטים בשכונות נווה זאב, רמות, נחל עשן וקריית הממשלה. בחלק מהפעמים הם גם הצליחו להימלט עם השלל מבלי להיתפס, ובחלק מן הפעמים תגובתם המהירה של המשטרה הצליחה להבריח אותם.

מקרה שזכור במיוחד הוא שוד הכספומט של בנק הפועלים בשכונת נווה זאב לפני כשנה, ב-8 בנובמבר 2016. ארבעה שודדים הגיעו בג'יפ טנדר לבן אל סניף בנק הפועלים בשכונת נווה זאב, חיברו שרשראות ברזל לכספומט שרצו לגנוב אל רכב השטח עמו הגיעו, עקרו את הכספומט ממקומו ונמלטו עם השלל. עצם הימלטותם עוררה זעם רב בקרב התושבים, שהיו המומים למתרחש לנגד עיניהם, ולעובדה שהשודדים הצליחו להימלט.

שוד כספומט בשכונת נווה זאב

-

מקרה נוסף אירע כחודש לאחר מכן, בעת ניסיון גניבת כספומט מסניף הדואר בשכונת נחל עשן שסוכל ברגע האחרון. חודש לאחר מכן, ניסיון נוסף בשכונת רמות, שודדים רכובים על 3 ג'יפים שונים הגיעו באישון לילה אל שכונת רמות, וניסו לעקור את הכספומט במקום. המשטרה דלקה אחריהם אך לבסוף הם הצליחו להימלט בלי השלל.

שוד כספומט בשכונת רמות

-

כעבור ארבעה חודשים, באפריל 2017 חזרו כנופיות שודדים לבאר שבע וניסו לעקור כספומט, שוב בשכונת נחל עשן, ככל הנראה בשל העובדה שמדובר בשכונה שקטה בפאתי העיר והגעת המשטרה אליה גיאוגרפית ארוכה יותר. פעילותם סוכלה. חודש לאחר מכן ב-9 במאי, ניסתה כנופייה לשדוד כספומט מבנק באזור קריית הממשלה, שוב באותה שיטה.

שוד כספומט בקריית הממשלה

-

המשטרה מסרה כי תפעל בנחישות על מנת להגן על הציבור ולשמור על בטחונו ורכושו. "מדובר בכנופיה הקשורה להערכתנו במספר מקרים של גניבת כספומטים ברחבי הדרום. חברי הכנופיה לא בחלו באמצעים ופעלו באופן אגרסיבי תוך סיכונו של הציבור והכוחות שפעלו הלילה, ולראיה התנגדותם האלימה שהביאה אף לפציעתם של אנשי החוק".

האם השודדים שנתפסו הם כנופיית שודדי הכספומטים שהטילה אימה על באר שבע במשך שנה שלמה? פרטים נוספים בקרוב.