דוחות, ודוחות, ועוד דוחות. תושבי העיר באר שבע זועמים, על מה שהם מתארים כ"שיטת מצליח" של עיריית באר שבע, במהלכה הם מקבלים דוחות על ידי ניידות פיקוח, שמצלמות את רכביהם ונוסעות. רק לאחר מספר חודשים מגלים התושבים כי קיבלו דוחות ועליהם לשלם מאות שקלים. לחלק מהתושבים, הדוחות אף מגיעים באיחור וצוברים כפל קנס, או במקרים מסויימים לא מגיעים כלל.

-

אדיר (שם בדוי), תושב העיר באר שבע, טס עם משפחתו לחופשה במהלך תקופת החגים, והופתע לגלות במהלך החופשה כי הבנק עיקל את חשבונו. כשבירר את הסיבה לכך גילה אדיר כי על שמו רשומים דוחות חניה מעיריית באר שבע בסך של כ-3000 שקלים. כתוצאה מכך, נחסם כרטיס האשראי של אדיר כך שלא יכל למשוך כסף מחשבונו, נזכיר בעת שהוא נמצא בחו"ל ומשאביו מוגבלים.

אדיר סיפר ל'באר שבע נט' על הטרטור שעבר: "עיקלו לי את חשבון הבנק בזמן שאני בחו"ל, ופתאום אני מגלה שקיבלתי 4 דוחות, כל אחד 750 שקלים". כשבירר אדיר את הסיבה לדוחות, גילה כי בכלל מדובר בדוחות שקיבל החל משנת 2015, אך כלל לא ידע על קיומם "היו לי דוחות חניה על גבעות חול ליד איצטדיון טרנר, על חניה בסורוקה, אבל אפילו לא שמו לי דוח על השמשה, לא ידעתי שהדוחות קיימים".

מדוע הדוחות לא הגיעו ?

"אמרו לי שהדוחות נשלחו אליי, אבל הם בכלל נשלחו לכתובת ישנה שלי שרשומה במשרד הפנים מלפני 20 שנה, למרות שבארנונה אני רשום בכתובת העדכנית שלי. לא טרחו לבדוק. הדוחות מעולם לא הגיעו אליי".

לבסוף לאחר שיחות ובירורים מול הבנק, העביר אדיר את סכום החוב לפיקדון נפרד כדי לפתוח את האפשרות להשתמש בחשבון. כשחזר לארץ והגיע לעיריית באר שבע, הבין כי עליו לשלם את החוב הגבוה משמעותית כדי להסיר את העיקול מחשבון הבנק שלו "אמרתי לעירייה שהדוחות לא הגיעו ואמרו לי שאין מה לעשות. הורידו לי כמה שקלים, סכום ממש קטן אבל שילמתי את כל הדוחות בכפל קנס".

-

"שיטת מצליח של לצלם וללכת"

את אדיר, כמו תושבים רבים בעיר, מקוממת התופעה "אני חושב שהבעיה מתחילה עוד בדו"ח שלא שמים אותו על השמשה, דבר הכי בסיסי". אומר אדיר. "כל השיטה הזו לצלם וללכת, לעשות שיטת מצליח. בגדול אם הייתי נלחם אני חושב שהייתי מצליח לבטל את הדוחות או לפחות לשלם רק חלק. הורדתי את המשכון מהחשבון שלא יעשו לי בעיות בבנק". לבסוף לאחר ויכוחים מול אגף הפיקוח בעירייה, נאלץ אדיר לשלם סכום כולל של 2,840 שקלים, רק 160 שקלים פחות מהחוב שצבר ללא ידיעתו.

כשביקשנו תשובות מעיריית באר שבע לגבי ההתנהלות במקרה הנוכחי, לא טרחו להשיב לשאלתנו כראוי, אלא הסתפקו במשפט אחד: "על תושב לפנות לאגף הפיקוח העירוני לקבלת תשובות לשאלותיו". כאמור, תושב העיר פנה לאגף הפיקוח, וקיבל "הנחה" זעומה, לאחריה נאלץ לשלם 2,840 שקלים מכיסו.

למעשה, מדובר במקרה שממחיש יותר מכל את התסכול והכעס שחשים תושבי העיר באר שבע כלפי אגף הפיקוח בעירייה, בשל דוחות שקיבלו ללא ידיעתם לאחר שחנו במקומות אסורים או בשטחי חול שאינם מוגדרים כחניה, אך ללא פיתרון חניה בנמצא. כל זה קורה בזמן שהבנייה בעיר ממשיכה בתנופתה, אך מקומות החנייה בעיר מצטמצמים משמעותית, והכעס יוצא עמוק מהכיס של התושבים.