במרכז סבן למיילדות בבית החולים סורוקה בבאר שבע מתבצעות כ-17 אלף לידות בשנה, מתוכן למעלה מ-300 פגים. לעתים, נקלעות האימהות למצבים רפואיים שמובילים ללידה מוקדמת והיילודים מועברים לאחר הלידה לפגייה בבית החולים סורוקה.

אלא שהפגייה בבית החולים סורוקה הוקמה לפני שנים, ואינה תוכננה להכיל את כמות הפגים הנולדים לאור הגידול באוכלוסיית הנגב. לכן, מתכננים בבית החולים סורוקה להקים בשנים הקרובות פגייה חדשה וגדולה יותר מהקיימת, כזו שתכיל 88 מיטות לפגים במקום 58 כיום, וגם תהיה ממוגנת מירי טילים במקרה של הסלמה ביטחונית בדרום.

-

בריאיון שקיימנו ב'באר שבע נט' עם מנהל בית החולים סורוקה, הסביר פרופ' אהוד דודסון כי לפגייה בסורוקה יש שני אתגרים משמעותיים "הפגייה הקיימת נבנתה לפני שנים והיא מאוד צפופה". מצביע פרופ' דודסון על האתגר הראשוני. "הבעיה השנייה שהיא נבנתה עם אריחי זכוכית בתקרה כי פעם חשבו שקרני השמש מאוד חשובות לפגים. מאז למדנו שחשיפה לשמש זה לא הדבר הכי חשוב וגם שזו חשיפה לטילים מעזה. בהיותה קטנה מדי ובלתי ממוגנת, הבנו שצריך לבנות פגייה חדשה ואין חולק על הצורך הזה. אנחנו עסוקים בתכנון הפגייה שתכלול 88 מיטות במקום 58 כיום, ובאיתור מקורות כספיים כדי לבנות אותה".

בינתיים, מסביר פרופ' דודסון כי בבית החולים נבנית פגייה זמנית באתר ממוגן "אף אחד לא יכול לדעת מתי יקרה משהו מול עזה. אז אנחנו מעבירים את הפגים לאתר זמני ממוגן כדי שנוכל לבנות את הפגייה החדשה ברוגע ובשקט".

איך אתם מבטיחים שהפגייה החדשה תוכל לעמוד בעומס הלידות בעתיד?

"ניתחנו את הגידול באוכלוסייה ב-10 השנים הקרובות ויש לנו תרחיש ייחוס של הממשלה לגבי גידול האוכלוסייה בנגב. אני מעריך שנצא לדרך ברבעון הראשון של 2018".

-

"שיקום צריך להתחיל כמה שיותר קרוב לאירוע"

החלטה נוספת שהתקבלה בבית החולים סורוקה, היא הקמת מרכז שיקום שיכלול שיקום מבוגרים, שיקום ילדים ובריכה הידרותרפית. לדברי פרופ' דודסון, מדובר בבשורה של ממש לתושבי הדרום  "עד לפני שנתיים לא הייתה אף מיטת שיקום בדרום. כיום פועלת מחלקה זמנית לשיקום עם 20 מיטות שכבר טיפלה במאות חולים".

לדבריו: "המרכז לשיקום מיועד בעיקר עבור שתי קבוצות חולים: חולים אחרי שבץ המוח וחולים אחרי ניתוחים אורתופדיים גדולים שצריכים לחזור לתפקוד. אני מדבר על מאות ואפילו אלפי חולים בשנה שלא הייתה להם מיטת שיקום ונסעו לקבל שירות במרכז הארץ או שלא קיבלו בכלל. קיבלנו החלטה שצריך לפתוח שירות אשפוזי של שיקום".

מה החשיבות של קבלת טיפול ושיקום בקרבת האירוע? פרופ' דודסון מסביר כי "התפיסה היא ששיקום צריך להתחיל כמה שיותר קרוב לאירוע, כך מתחילים לתרגל את הבן אדם לפעילויות שצריך לבצע ולא לשקוע בתוך המצב שהוא נקלע אליו. התפיסה הזו מוכחת בספרות המקצועית כבעלת תוצאות הרבה יותר טובות".

פרופ' דודסון מסביר כי "אנחנו מתכוונים לקחת את המחלקה הזמנית והמצומצמת הזו למחלקה חדשה שאנחנו בונים. התחלנו לדבר גם על מחלקה לשיקום לילדים. זה אמור להיות באותו אתר, שיהיה בעצם מרכז שיקום".

-

בשבוע הבא:  מרכזי המחקר שעומדים לקום בבית החולים סורוקה ולשנות את פני הרפואה בדרום.