"ראיתי היום בתכנית מישהי שמעצבת שמלות כלה משתפת פעולה עם מאפרת מהמחזור הראשון של התכנית, והן עושות יחד תצוגת אופנה. כל מיני דברים כאלה קורים בעקבות ההשתתפות בתכנית", מספרת אירה גולוב, מרכזת התכנית 'יזמיות צומחות' בבאר שבע. תכנית 'יזמיות צומחות' הינה תכנית של העמותה לפיתוח כלכלי- קרנות קורת, בשיתוף עם מרכז סטארט אפ- הזדמנויות לצעירים, ומעוף לעסקים- הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, במימון חברת CITIBANK. התכנית מציעה לנשים צעירות, בגילאי 18-35, אשר מתחילות עסקים עצמאיים, תמיכה וסיוע בפיתוח, ניהול וקידום העסק. נכון לעכשיו התכנית מתקיימת בארבע מקומות בארץ באזור הפריפריה. בחיפה, נצרת, רהט וכאן בבאר שבע.

-

"התכנית מחולקת לשני חלקים מרכזיים. בחלק הראשון עוברות הנשים 13 מפגשים, פעם בשבוע בשעות הערב בימי ראשון, במרכז סטארט אפ. לנשים יש מנחה שמעבירה להם את הפעילות, במגוון נושאים כמו פיתוח העסק, עבודה עם הרשויות, ניהול תקציב, שיווק בפייסבוק, פנסיה לעצמאיות ועוד", משתפת אירה. היא אומרת שבסוף כל משתתפת בתכנית תצא עם תכנית עסקית לעסק שלה. לאחר מכן, בחלק השני של התכנית, נבנית קהילה של בוגרות. "המפגשים הופכים להיות פעם בחודש, חודש וחצי. זה בכל מיני נושאים, מעלים צרכים של המשתתפות מהשטח ומסייעים אחת לשנייה", מוסיפה אירה.

הכלים להצלחה

בעוד קצת יותר משבוע ייפתח המחזור השלישי של התכנית בבאר שבע, והנשים שכבר השתתפו במחזורים הקודמים מביעות שביעות רצון רבה מהכלים שניתנו להן. "אני ממליצה להשתמש בכלים האלה לכל מי שמקימה עסק, כי הם מתאימים לכל אחד. מבחינת דאגה לפנסיה, ביטוח לאומי, איך נכון לפרסם את עצמי במדיה והתקשורת... מישהו צריך לארגן לך את זה, שיהיה לך מסודר בראש. כי כשאת עובדת במקום מסודר דואגים לך לזה, אבל כשאת עצמאית הכל נופל עלייך. וזה מאוד קשה, במיוחד כשאין כלים...", משתפת יעל אלוני, משתתפת בתכנית ובעלת עסק לשיעורים פרטיים בתפירה. היא מוסיפה ואומרת שבתכנית מדובר באנשים מקצועיים שמתייחסים ברצינות לכל אחת מהבנות, עם יחס אישי ותמיכה מספקת.

"אני רואה שכל מי שמשתתפת ונכנסת לתכנית מקבלת פוש מאוד מאוד משמעותי לעסק שלה, זה גם נותן לך מסגרת להבין איך לעבוד ואיך להתחיל. בנוסף, נוצרים שיתופי פעולה בין המשתתפות", מסבירה אירה. במחזור שנגמר עכשיו היו 12 בנות, שעזרו אחת לשנייה עם העסקים שלהן. יעל מוסיפה: "אנחנו עושות דברים יחד, זה עוזר להתקדמות. התכנית יצרה המון שיתופי פעולה בין הבנות, למשל עשינו מכירות יחד, ככה שמאחדים את כל הלקוחות של כולן וככה החשיפה היא כפולה".

-

אז למרות כל היתרונות שבהשתתפות בתכנית, אירה מדגישה כי לא כל אחת יכולה להתקבל. על הנשים להיות בטווח הגילאים הנדרש (18-35) ומדובר רק בנשים שהן בשלבים של פתיחת עסק. "אנחנו עושים ראיונות מקדימים, לא כל אחת יכולה להתקבל לתכנית. זה מיועד לנשים שהן כבר בשלבים של הפתיחה או שהן כבר פתחו ופועלות עד שנתיים. זה לא מתאים למי שנמצאת עדיין בשלב הרעיוני. כמו כן, התכנית היא בעלות מסובסדת של 300 ₪. ומי שנכנסת לזה מקבלת המון", אומרת אירה. הנשים שהשתתפו בתכנית מספרות כי הן לא רוצות לפספס אף מפגש, "הנושא של הפרסום, למשל, זה נושא מורכב וממש הצליחו להנגיש לנו אותו, בצורה גם חווייתית וגם פרקטית. כל שיעור עסק במשהו שהוא קריטי, שאין מצב לפספס. את חיבת לדעת הכל. אני מאוד מאוד ממליצה, זה חובה לכל מי שפותחת עסק", מסכמת יעל.

להרשמה למחזור הקרוב של תכנית 'יזמיות צומחות' בבאר שבע לחצו כאן