"כאשר הופיע אצלי אחד מסיבוכי הסוכרת השכיחים חיפשתי קהילה תומכת, וכאשר לא מצאתי פתחתי את 'קבוצה מסוג א' בפייסבוק אשר במהרה הפכה לזירה שוקקת חיים. למדתי במסגרות שונות ותוך שנה הצלחתי להתמודד עם האתגר. ממצב שלא יכולתי לרכוב 8 ק"מ הגעתי למצב שהצלחתי לרכב 90 ק"מ ובמקביל הסוכרת שלי התאזנה בצורה מיטבית", מספר כפיר טהרי, יזם ומנהל 'קבוצה מסוג א'. כדי להעלות את המודעות למחלת הסוכרת, יצאו השבוע (יום רביעי) מבאר שבע 20 רוכבי אופניים סוכרתיים  למסע אופניים מאתגר של 250 ק"מ תחת הכותרת SweetRide 2017.

-

הרוכבים יצאו ברביעי בבוקר מבאר שבע והגיעו עד לנחל פארן. משם הם יצאו ברכיבה על האופניים לכיוון מצפה רמון. הם השלימו ביום הרכיבה הראשון כ-120 ק"מ, וביום השני, יצאו ממצפה רמון ברכיבה חזרה לכיוון אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. בסיום יום הרכיבה הראשון, התקיים "ערב בריאות", פתוח לציבור הרחב במתנ"ס מצפה רמון, בו נערכו הרצאות על מחלת הסוכרת, דרכים למניעתה ותזונה בריאה. "במסגרת הפעילות של הקבוצה יש לנו תמיד גם פעילות שנתית, ובה מדובר ביומיים של רכיבת אופניים מאומצת שאנחנו עושים למען העלאת המודעות הכללית וחשיבות הספורט לסוכרת. היו לנו יומיים מדהימים. אתמול היה יום קשה מבחינת רוחות ומזג אוויר, אבל כל הרוכבים צלחו אותו והגיעו למצפה רמון. היום הייתה רכיבה נחמדה מאוד והגענו חזרה לטקס המרגש", מוסיף כפיר.

-

הקבוצה שלא מוותרת

"קבוצה מסוג א" היא קבוצה התומכת בסוכרתיים, צעירים ומבוגרים, אשר חולים בסוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים). בקבוצה מספקים לחברים בה חוגי כושר ייעודיים לסוכרתיים, הרצאות פרקטיות לשיפור ניהול הסוכרת, סדנאות לשיפור איכות החיים, ותמיכה ועזרה לסוכרתיים בעלי הישגים. הקבוצה דוגלת בעשיית פעילות גופנית כיוון שהיא חשובה לשמירה על בריאות באופן כללי ומסייעת לסוכרתיים לשפר את השליטה שלהם ברמות הסוכר ובמחלה. "עולם הסוכרת הוא עולם שמפחד מסוכר נמוך ויש הרבה ילדים שאפילו לא מרשים להם לצאת לשחק כדורגל או דברים כאלה בגלל הפחד הזה. אבל כל ההמלצות הרפואיות הן שסוכרתי צריך להתאמן... אם יש אדם סוכרתי שיכול לעשות איירון מן, אז בטח ילד סוכרתי יכול פעם בשבוע לשחק כדורגל", מחדד כפיר.

-

אז כדי להוכיח אחרת, הקבוצה יצאה לרכיבה השנתית. הם הגיעו ברכיבה חזרה לבאר שבע לאוניברסיטת בן גוריון לטקס קבלת מלגות מרגש. את כל האירוע השנתי ארגנו עמותת 'מהיום'- הפורום הישראלי לאורח חיים בריא, קבוצה מסוג א, תכנית אפשריבריא- התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים, האגודה לסוכרת נעורים בישראל, האגודה הישראלית לסוכרת, מכבי שירותי בריאות וכללית שירותי בריאות. המלגות שקיבלו המצטיינים הן מטעם קרן ייחודית שהוקמה השנה לראשונה ביוזמת קבוצה מסוג א ועמותת מהיום כדי לטפח מצוינות בקרב ספורטאים סוכרתיים ולעודד סוכרתיים לעסוק בפעילות גופנית. "אנחנו מקווים שבשנה הבאה גם התקציבים יעלו ונוכל להרחיב את הפעילות שלנו לעוד ענפים ולעודד ככה עוד אנשים לפעול גם למרות הסוכרת", מסביר כפיר.

-

אחד ממקבלי המלגות הוא יפתח פשחור, אשר משתתף בתחרויות ישראמן (איש הברזל). הוא מספר על המעמד המרגש: "קיבלתי מלגה ואני עוסק בספורט הזה שלוש שנים, זה פעם ראשונה שאני מקבל תמריץ כזה, זה עוזר לי מאוד. זה סכום שבאמת מקדם אותי לעבר המטרות שלי. את מכירה את המשחק שתי מקלות? שאת קופצת כמה שיותר רחוק, משאירה שם את המקל וזה שבא אחרייך צריך להגיע אליך? אז ככה אני מרגיש היום". הסכום שקיבלו במלגות עוזר לאותם ספורטאים להשיג את היעדים שלהם ולהתמיד עם הפעילות הגופנית. כי 'קבוצה מסוג א' שמה את הבריאות שלה ושל חולי הסוכרת בארץ- במקום הראשון.

-