החל משנת 2014 בנק ישראל הנפיק במסגרת סדרה ג' את שטר ה-50 הירוק ושטר ה-200 הכחול. השטרות החדשים משלימים את סדרה ג' של השקל החדש והם שטר ה-20 האדום ושטר ה-100 הצהוב הם יצאו לשוק רק לפני שבועיים והזיופים לא מאחרים להגיע.

בימים האחרונים ישנים דיווחים רבים מצד בעלי עסקים בדרום המספרים על אנשים שמגיעים למעמד התשלום ומוציאים שטרות מזויפים. מקור הזייפנים ככל הנראה הוא בבתי דפוס בדרום הארץ בזאת באר שבע, אשדוד ושטחי הרשות הפלסטינית אשר מפיצים עותקים מזויפים של שטר 100 שקלים החדש.

-

בתי העסקים בבאר שבע מספרים כי התקופה הראשונית של החלפת השטרות ידועה כתקופה בה מנסים גורמים מפוקפקים לרכוש דברים במרמה באמצעות שטרות מזויפים על כן הם ערניים מתמיד בתקופה זאת כפי שסיפר עובד באחת ממאפיות העיר: "תמיד בימים הראשונים של החלפת השטרות אנחנו בכוננות ספיגה. בודקים כל שטר, בעיקר של 100 שקל שהכי הרבה מזייפים".

עוד מוסיפים בעלי העסקים כי הם משתדלים לנקות במשנה זהירות ולבדוק את השטרות החדשים בקפידה: "יש לנו עט מיוחד שבודק וגם הוראות של בנק ישראל כיצד נראים שטרות מזויפים. אני מאמין שבקרוב תהיה מגיפה של זיופים. אם לא נהיה ערניים נספוג הפסד של אלפי שקלים בחודש".

השטרות המזויפים הגיעו לבאר שבע

מי שעדיין לא התרגלו לשטרות החדשים ואינם מורגלים בבדיקת שטרות הם הקונים, ואכן התופעה כבר הצליחה לפגוע במספר אזרחים תמימים כך סיפר לכתב חדשות מאקו שמעון איפרגן תושב העיר באר שבע דני: "עשיתי קניות בשוק. שילמתי ב-200 שקל החדש וקיבלתי 100 שקל בשטר חדש. לא חשבתי שזה מזויף. למי יש זמן לבדוק בלחץ של יום שישי. כשבאתי לקנות במאפיה אמר לי אחד העובדים שהשטר מזויף. הייתי בהלם".

-

המשטרה כבר מודעת לתופעה והחלה בבדיקות קפדניות בבתי דפוס בדרום הארץ במטרה למגר את התופעה המדאיגה ולמנוע הפצה נרחבת של שטרות מזויפים כפי שמספר בעלים של בית דפוס בדרום: "הגיעו אליי כמה בלשים לבדוק את בית הדפוס ואת המחשבים שאנחנו לא מדפיסים שטרות מזויפים".

כיצד נדע להבדיל בין שטר אמתי למזויף? על פי הוראות בנק ישראל נוכל להבחין כי השטרות המזויפים קטנים באופן משמעותי מהשטרות האמתיים, כמו כן דמותה של לאה גלודברג המוטבעת על שטר ה-100 איננה משתקפת באור באופן ברור בשונה מהשטר האמתי. בנוסף לכך הפיץ בנק ישראל עלון מידע המסביר כיצד ניתן לבדוק כל שטר חדש שיצא, לשטרות שישה סימני ביטחון והם נגישים לעיוורים.